Zdeněk Mahler

Zdeněk Mahler (*1928) je významný český spisovatel, scenárista, publicista a muzikolog. Vystudoval bohemistiku a anglistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Je autorem mnoha scenáristických předloh k filmům Svatba jako řemenNebeští jezdciKoncert na konci létaBožská EmaZabudnite na Mozarta. Podle jeho scénáře vznikl film Lidice, jehož knižní necenzurovaná verze Muž, který přežil Lidice (Nakladatelství JOTA, 2011) se dočkala ohromného ohlasu a dostala se do užší nominace na Cenu Josefa Škvoreckého a Cenu Česká kniha. Dále spolupracoval například na scénářích k filmům Flirt se slečnou Stříbrnou a Amadeus. Mezi jeho populární tituly patří monografie Ano, Masaryk, příběh pražského svatovítského chrámu Katedrála, ale i monografické práce o Bedřichu Smetanovi, Antonínu Dvořákovi či Wolfgangu A. Mozartovi.

Zdeňku Mahlerovi byl udělen čestný titul Doctor honoris causa (Dr. h. c.) za zásluhy na Univerzitě Jana Eveangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Za trvalý přínos pro českou kulturu obdržel roku 2003 od ministra kultury Pavla Dostála resortní medaili Artis Bohemiae Amicis.


Oceněné tituly autora:

Muž, který přežil Lidice (2011)

  • Užší nominace na Cenu Josefa Škvoreckého
  • Jeden z 20 finálových titulů ceny Česká kniha 2012 

Indický hlavolam (2012)

  • Mimořádná cena Miroslava Ivanova

 
Z médií:
 
Zdeněk Mahler vystoupil na ČT24 u příležitosti slavnostní premiéry filmu Lidice, natočeného podle jeho knihy Muž, který přežil Lidice. Přečtěte si přepis rozhovoru».
© 2022, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO