O nás

Nakladatelství JOTA vydalo za téměř třicet let své existence na českém knižním trhu více než 2 500 titulů v celkem téměř 8 milionech výtiscích.

Na počátku mělo Nakladatelství JOTA jediného zaměstnance, dnes jich má 24 a dalších 35 stálých externích spolupracovníků.

Vše začalo v osmdesátých letech minulého století láskou ke knihám, jak jinak. Marcel Nekvinda, toho času student VUT oboru ekonomika a řízení, společně s pár dalšími přáteli po nocích přepisoval na psacích strojích díla v té době zakázaných autorů. Na prastarých strojích se jim dařilo „proklepnout“ i deset kopií. Další kamarádi se postarali o knižní vazbu a knihy byly na světě. Potají začaly kolovat mezi čtenáři. Na jaře 1989 byl Marcel Nekvinda jako čerstvý absolvent odveden na vojnu a sametovou revoluci prožil v lidové armádě. Po návratu do civilního života neváhal a pokračoval v započatém díle. Tentokrát ale již svobodně a beze strachu.

První knihou vydanou oficiálně, pod hlavičkou Nakladatelství JOTA, byla kniha geniálního spisovatele a básníka Jakuba Demla Domů. Vyšla tehdy v neuvěřitelném nákladu 8 000 výtisků. Půjčeným osobním autem byla rozvezena mezi pražské knihkupce a stánkaře, kteří byli hladoví po dříve zakázaných kvalitních autorech.

V průběhu několika dalších let byly zavedeny další edice, ve kterých vydáváme překlady světových autorů, 15 let vlastníme exkluzivní licenci na překlady nejlépe hodnocených turistických průvodců britské řady Rough Guides, do dnešní doby jsme vydali více než 130 zemí a regionů světa. Naše průvodce získaly mnohá ocenění. Také edice Literatura faktu a military má u čtenářů velký úspěch, v edici Cestopisy máme ty nejlepší české cestovatele, jako jsou legendy Hanzelka–Zikmund, Miloslav Stingl, Steve Lichtag, Vladimír Plešinger, Jirka Kolbaba, Petr Horký nebo Miroslav Náplava. Ze zahraničních autorů nemůžeme opomenout Beara Gryllse nebo Reinholda Messnera. Slavíme dlouhotrvající úspěch s knihami dnes už spisovatelské ikony, Američana C. D. Payna. Prodané náklady jeho knih (řada Mládí v hajzlu, Holubí mambo atd.) v českém jazyce několikanásobně převyšují prodeje v celém anglosaském světě. Náš projekt Retro ČS autora Michala Petrova (dramaturga stejnojmenného TV seriálu) zatřásl v loňském roce knihkupeckými pulty a na tento podzim chystáme pokračování. Z dětské literatury zmiňme řadu knih o doktoru Proktorovi od světového autora Joa Nesbøho, úspěšné jsou také publikace z edice Populárně naučné.

I přes obrovské množství vydaných titulů je pro nás každá kniha malým svátkem.

Milníky v historii Nakladatelství JOTA

1990 Založení Nakladatelství JOTA

1995 První vydání Paynova Mládí v hajzlu

2001 Spouštíme webové stránky

2005 Vydáváme prvního průvodce ROUGH GUIDES

2007 Stěhujeme se do vlastního

2009 První vydání Hodgkinsonova Líného rodiče

2010 Vychází první e-kniha – Já a tropy

2014 Nahráváme první audioknihu – Doktor Proktor a prdicí prášek

2014 Simpsonovi slaví 25 let a my slavíme s nimi

2015 Jsme tady s Vámi již čtvrt století a rozjíždíme nové webové stránky

2017 Kniha Stingl Miloslav. Biografie cestovatelské legendy získala cenu Magnesia Litera 2017 v kategorii Litera za nakladatelský čin

© 2021, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO