Robert Birkby

Robert C. Birkby je americký dobrodruh, průvodce, spisovatel, fotograf, motivační mluvčí a stavitel turistických cest. Po vysoké škole nastoupil jako učitel angličtiny na Missourské univerzitě, práci ale následně opustil, aby mohl přejít tři a půl tisíce kilometrů dlouhou Apalačskou stezku. Později se živil jako spisovatel a novinář a spolupracoval také s organizací pro ochranu přírody, pro kterou řídil stavbu turistických tras po celých Spojených státech. 

Scotta Fischera poznal v roce 1982, kdy ho Scott přesvědčil, aby s ním vystoupil na Mount Olympus. Následně pracoval pro Fischerovu agenturu Mountain Madness jako autor reklamních textů a průvodce, vedl dobrodružné výpravy v Kaskádovém pohoří, na Aljašce, na Kilimandžáru, Elbrusu i v Nepálu.

Po Fischerově smrti v roce 1996 napsal jeho biografii s názvem Everest (Mountain Madness, 2009; česky Nakladatelství JOTA, 2015). Birkby je také autorem mnoha knih se skautskou tematikou a mezi jeho četné aktivity patří také spolupráce s Velkou bajkalskou stezkou, organizací, která spravuje turistické trasy v národních parcích kolem Bajkalu.

Příběh Fischerovy poslední expedice je ztvárněn ve 3D filmu Everest s Jakem Gyllenhaalem a Keirou Knightley v hlavních rolích.

© 2020, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořilo Foreveryone