Miroslav Bárta

Prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. (1969) – egyptolog a archeolog, dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vede české výzkumy v Egyptě a Súdánu, těžiště jeho archeologické činnosti spočívá ve výzkumu lokality stavitelů pyramid v Abúsíru nedaleko Káhiry. Je nositelem mnoha prestižních mezinárodních cen za svou činnost ve vědě (Alexander von Humboldt, Fulbrightovo stipendium, cena nadace Michela Schiff Giorgini), v letech 2003 a 2004 vyučoval na americké University of Pennsylvania, v roce 2014 mu byla na American University v Káhiře udělena tzv. Simpsonova profesura. Působil také na mnoha univerzitách v západní Evropě i v zámoří.

Kromě egyptologie, kde se mimo jiné zaměřuje na období stavitelů pyramid, historii a archeologii 3. tis. př. Kr., se dlouhodobě zabývá multidisciplinárním studiem fenoménu kolapsů, vzestupy a pády komplexních civilizací. Výsledkem jeho práce v této oblasti jsou spoluautorství a editorství publikací s názvy Něco překrásného se končí. Kolapsy v přírodě a společnosti (společně s Petrem Pokorným; Praha 2008), Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur. Minulost, současnost a budoucnost komplexních společností (společně s Martinem Kovářem; Praha 2011; Cena rektora UK v Praze za tvůrčí počin roku), Civilizace a dějiny. Historie světa pohledem dvaceti českých vědců (společně s Martinem Kovářem; Praha 2013), Lidé a dějiny. K roli osobnosti v historii v multidisciplinární perspektivě (společně s Martinem Kovářem; Praha 2017), Povaha změny. Bezpečnost, rizika a stav dnešní civilizace (společně s Martinem Kovářem a Otakarem Foltýnem; Praha 2015) a Na rozhraní. Krize a proměny současného světa (společně s Martinem Kovářem a Otakarem Foltýnem; Praha 2016). Bártovy teorie a jejich aplikace vzbudily velký zájem i na mezinárodních fórech OECD, v podnikatelské sféře či v Poslanecké sněmovně a v Senátu Parlamentu ČR, stejně jako v českých veřejnoprávních a soukromých médiích, s nimiž pravidelně komunikuje. Naposledy organizoval (společně s M. Kovářem) seminář pro americký bezpečnostní think tank Potomac Institute na téma „Přerušované rovnováhy a současná světová rizika“. Je zakladatelem think tanku Komplexní společnosti a spoluzakladatelem a předsedou správní rady Institutu Equilibrium. Je členem české Učené společnosti, Mezinárodní egyptologické asociace, American School of Oriental research, American Research Center in Egypt a newyorského Explorer’s Club. V roce 2019 mu bylo uděleno nejvyšší vědecké ocenění v České republice – Česká hlava.

V roce 2013 vydal společně s Tomášem Turečkem publikaci Kolaps neznamená konec, v roce 2016 vyšla jeho rozsáhlá monografie Příběh civilizace, ve které nabízí odpovědi na mnohé otázky spojené s vývojem civilizací včera i dnes (publikace získala několik prestižních ocenění, například Vědecká kniha roku nakladatelství Academia za rok 2016). Od roku 2017 je na Univerzitě Karlově koordinátorem vědecko-výzkumného programu PROGRES Q 11: Komplexita a resilience. Staroegyptská civilizace v multidisciplinární a multikulturní perspektivě. Mezi jeho zatím poslední práce patří monografie Analyzing Collapse. The rise and fall of the Old Kingom (2019) a editovaný soubor studií (společně s Martinem Kovářem) nazvaný Civilisations: Collapse and Regeneration. Addressing the Nature of Change and Transformation in History (2019).

Autorovy knihy v našem nakladatelství

Sedm zákonů – audiokniha

Jak se civilizace rodí, rostou a upadají. Žijeme v epoše, která nemá obdoby? Je náš svět tak unikátní, jak si myslíme? A budeme první civilizací, která poroste věčně? Nebo je...

Běžná cena: 378 Kč
Naše cena: 302 Kč
Koupit

Sedm zákonů

Jak se civilizace rodí, rostou a upadají. Žijeme v epoše, která nemá obdoby? Je náš svět tak unikátní, jak si myslíme? A budeme první civilizací, která poroste věčně? Nebo je...

Běžná cena: 398 Kč
Naše cena: 318 Kč
Koupit
© 2022, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO