Bobby Orr

Bobby Orr (* 1948) je bývalý profesionální kanadský hokejista. V letech 1966–1976 hrál za tým Boston Bruins, s nimiž dvakrát získal Stanleyův pohár (1970, 1972). Poslední dvě sezony své kariéry odehrál v Chicagu za tým Chicago Blackhawks. Svou rychlostí, skórováním a schopností tvořit hru zá sadně změnil pozici obránce. Do současnosti zůstává jediným obráncem v historii NHL, jenž získal trofej Arta Rosse za nejlepšího střelce ligy (do konce dvakrát), a dodnes drží rekord za nejvíce bodů a asistencí dosažených obráncem. 

Orr získal osmkrát po sobě Norrisovu trofej pro nejlepšího obránce NHL, třikrát po sobě Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče a dvakrát trofej Conna Smythe pro nejužitečnějšího hráče play-off . Je jediným hokejistou v historii, který během jedné sezony získal čtyři individuální trofeje: Arta Rosse, Norrisovu, Hartovu a Conna Smythe. V jednatřiceti letech byl jako nejmladší žijící hráč uveden do Hokejové síně slávy.

Po ukončení hráčské kariéry v roce 1978 se pustil do podnikatelských a charitativních projektů, v roce 1996 začal působit jako hráčský agent a v současnosti je předsedou agentury Orr Hockey Group. Obdržel Řád Kanady a Medaili královny Alžběty II. Při zahajovacím ceremoniálu Zimních olympijských her 2010 ve Vancouveru byl jedním z osmi sportovců, kteří nesli olympijskou vlajku.

© 2022, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO