Antoine de Saint-Exupéry, Petr Odehnal

Antoine de Saint-Exupéry byl francouzský spisovatel a letec. Narodil se v roce 1900 v Lyonu a již od dětství byl fascinován světem letadel. Jako pilot byl zaměstnán u vícero leteckých společností a létal na různých linkách. Své zážitky a zkušenosti přetavil do několika poutavých literárních děl. Po začátku 2. světové války nastoupil do vojenské služby v hodnosti kapitána na letišti v Toulouse. Podle svědků byl jedním z nejodvážnějších. Tragicky zahynul v červenci 1944 během letu z Korsiky, trosky letadla byly nalezeny v roce 2000 ve Středozemním moři poblíž Marseille.

Mgr. Petr Odehnal, Ph.D. (*1975 ve Slavičíně) působí jako historik v Městském muzeu Valašské Klobouky. Věnuje se regionálním dějinám, především oblasti jižního Valašska, a zabývá se poddanskou problematikou v raném novověku a dále světem okresního města v období 1850–1914. Je šéfredaktorem Vlastivědných kapitol z Valašskokloboucka, členem redakčních rad časopisů Valašsko – vlastivědná revue a ZVUK Zlínského kraje. Je autorem či spoluautorem monografií řady obcí: Lidečko. Kapitoly z historie obce (2001), Poteč. Kapitoly z historie obce (2003), Z příběhů města Valašské Klobouky (2005), Lačnov. Třicet kapitol z historie obce (2010), Obec Újezd, 750 let dějin, 1261–2011 (2011, spoluautor), Hvozdná 1446–2016. Kapitoly z dějin obce (2016, spoluautor), Horní Lideč. Obrazy z historie (2018) a Valašské Klobouky – Osnova paměti (2018). Z jeho dalších prací: učebnice Dějepis 7. Člověk a společnost: středověk (Prodos 2005), Československá národní kapela ve Spojených státech. Kronika Václava Hořáka let 1923–1931 (2010, spolu s Jiřím Severinem), Historie a současnost podnikání na Zlínsku (2011, spoluautor) a Hubert Gessner a (nejen) Valašské Klobouky (2017). V roce 2005 publikoval sbírku básní …a budu tak i synovi. Vydal také valašským nářečím psaný soubor Za dlúhých večerů… Pověsti a pohádky z Hornolidečska (2012), součástí knížky jsou tři CD s Ludvíkem Vaculíkem načtenou kompletní třicítkou textů, v roce 2013 bylo pod názvem „Od slunéčka do tmy“ televizí Noe ve spolupráci s dětmi několika škol v regionu deset příběhů z knížky animováno jako „večerníčky“ a v roce 2015 bylo dokonce 26 z těchto vyprávění převedeno Martinem Kubíkem do komiksové podoby (Valašský komiks I). Žije ve Valašských Kloboukách.

Roman Kudláček (1977) pochází z Pardubic, studoval na VŠUP v Praze v ateliéru Konceptuální a intermediální tvorby a Scénografii alternativního a loutkového divadla na DAMU. Těžištěm jeho práce jsou kresby, ilustrace, grafika, divadelní a filmová scénografie. Pracoval jako filmový architekt a scénograf na krátkých filmech a představeních. Např. znělka Festivalu Otrlého diváka (2008) získala ve své kategorii 2. místo na Filmovém festivalu v Cannes a představení LAPOhádky 1. cenu na festivalu Loutkářská Chrudim (2006). Navrhoval původní vizuální podobu kreslených charakterů a prostředí 3D filmu Kozí příběh – Pověsti staré Prahy a Kozí příběh se sýrem. Navrhl a ve spolupráci s Veronikou Kudláčkovou Psotkovou realizoval stálou expozici Mattoni muzea v Kyselce. Posledních pět let je jeho druhým domovem Zlín, kde pracuje jako scénograf, výtvarník prostředí a ilustrátor na animovaném seriálu O prasátku Lojzíkovi ve Filmovém uzlu na Kudlově.

Martina Dlabajová (*1976 ve Zlíně) je sběratelka knižních vydání Malého prince Antoine de Saint-Exupéryho. Její sbírka čítá v současnosti 270 knih včetně vydání v Braillově písmu, ve čtyřech různých indonéských nářečích, v khmerštině z Kambodže nebo v sinhálštině ze Srí Lanky. Svou sbírku Malých princů vystavovala ve Zlíně a v Brně, ale jak sama říká, má ji především pro své potěšení. Ráda by ji rozšířila o vlastní vydání v dalších českých a moravských nářečích. Překladu do valaštiny předcházelo úspěšné převyprávění do brněnského hantecu. Vystudovala politologii na univerzitě v Padově. V Itálii téměř dvacet let žila a podnikala v mezinárodním poradenství. Po návratu do ČR byla předsedkyní Krajské hospodářské komory Zlínského kraje a v roce 2014 úspěšně kandidovala do Evropského parlamentu. Podporuje českou kreativitu, inovace a talent a stejně tak tradice a historii.

Autorovy knihy v našem nakladatelství

Malučký princ

Malý princ se po brněnském hantecu dočkal i svého valašského vydání! Kultovní kniha francouzského spisovatele a pilota Antoina de Saint-Exupéryho byla přeložena do více než 300 jazyků...

Běžná cena: 288 Kč
Naše cena: 187 Kč
Koupit
© 2022, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO