Renata Dorňáková, LaCultura: Děláme si to doma sami 2

Děláme si to doma sami… už zase

Nakladatelství JOTA vydalo pokračování knihy návodů na domácí výrobky kosmetiky, drogerie i jedlých dobrůtek od Aleny Thomas. Jak sama autorka uvádí, dlouho si lámali hlavu s názvem, až zase zvítězilo ono trochu košilaté Děláme si to doma sami 2.

Alena Thomas je matka tří dětí, kterou proslavilo její odhodlání přibrzdit závislost domácnosti na komerčních řetězcích. Začala tedy objevovat nejrůznější receptury na domácí kosmetiku i uklízecí prostředky a vytvořila o nich blog. Když jí kontaktovala redaktorka Pavla, že by její recepty ráda vydala knižně, tvářila se překvapeně. Dnes ale její nápady znají řady žen mimo čtenářky blogu. Vidět ji můžete na Streamu nebo v pořadu Sama doma na ČT1 a mimochodem ona kniha (Děláme si to doma sami) se stala bestsellerem roku 2014. Jakého úspěchu se dočká dvojka?

Troufám si tvrdit, že rozhodně o nic menší než jednička. Autorka se tentokrát rozhodla místo tematického členění pro vytvoření kapitol dle ročních dob a následných podkapitol (zdraví, domácnost, recepty), které je mi mnohem sympatičtější. Znamená totiž, že až budu v zimě toužit po čaji proti nachlazení, nezjistím, že jsem si zapomněla nasbírat některou bylinku, ale najdu recept na zázvorový zázrak. A vedle něj spoustu dalších inspirací, co podniknout.
 

 

Dalším plusem je i větší sebejistota autorky, která číší z osobního stylu nejen u předmluv pro jednotlivé kapitoly, ale i přímo z receptů. Thomas už se nebojí čelit kritice čtenářů, kdy kniha byla jakýmsi územím zachování vážnosti. Zcela otevřeně uvádí případy, kdy který produkt využila nebo jak se jí zjednodušování postupu vymstilo. Z řádků tak cítíte domácí pohodu a uvolněnou atmosféru, která se odráží i fotografií.

Ostatně těm, je stejně jako v prvním díle, věnován velký prostor. Kniha obvykle volí strategii dvojstrany – jedna strana receptura + jedna strana pro fotografii výsledku našeho snažení, případně tematickou ilustrační fotografii autorky a jejích dětí.

Zkrátka komu se líbila jednička, kdo si rád trochu zapatlá kuchyni něčím nejedlým a překvapí své okolí domácí majoránkovou mastí na bolístky nebo kozlíkovými kapkami proti blbé náladě, ten se s knížkou nudit nebude. Jen trochu počítejte s tím, že její měkká vazba s novotou vonícími křídovými stránkami, nejspíš brzy ponese stopy společného soužití. Na ukázku, se můžete podívat na stránkách nakladatelství.

Autor: Renata Dorňáková
Zdroj: LaCultura

Související produkty

Děláme si to doma sami 2

Běžná cena: 398 Kč
Naše cena: 318 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO