D. Šimíčková, Knihcentrum.cz: Poslední věta

Román Poslední věta je plná nelehkých emocí. Bylo to nesmírně těžké, smutné, bolestné a dojemné čtení. Již v průběhu čtení se mi do očí hrnuly slzy, na konci knihy jsem se slzám už opravdu neubránila. Proto doporučuji všem, kteří se chystají přečíst román o nadějném koncertním klavíristovi, aby si do rukou vzali kapesníčky a vydrželi to nepřeberné emocionální vypětí, jež na ně s každou obrácenou stránkou čeká. Taková emociální smršť nejednoho čtenáře zcela pohltí.

Richard je v knize zpočátku popisován jako docela velký egoista, narcis, a hlavně arogantní buran, který žije jen pro své umění, klavír a slávu. Není divu, že s každodenním koncertováním a cvičením na jeho oblíbený hudební nástroj nemá čas na svou manželku, ani vlastní dceru. Musím přiznat, že mi nebyl sympatický. Avšak pohled na jeho osobu se měnil stránku po stránce, protože i Karina, jeho bývalá žena, přizná pár podstatných prohřešků, kvůli kterým na partnerský a rodinný život tak trošku zanevřel. 

Když Richardovi diagnostikují zákeřnou nemoc, fatální nervosvalové onemocnění ALS (amyotrofická laterální skleróza), které postihuje postupně celý jeho motorický nervový systém, nikdo v jeho okolí si to nechce připustit. I Richard sám bere vše na lehkou váhu, až ztráta citu v pravé ruce mu pomalinku otevírá oči. Nemoc postupuje velice rychle a lidé v jeho okolí se musí tíživé situaci přizpůsobit. Ukazují se pravé charaktery těch nejbližších.

Poslední věta

Jsme svědky pomalého umírání člověka, který při naprosto zdravém úsudku a zdravém rozumu, ztrácí úplnou kontrolu nad svým tělem, svaly, nezávislostí, životem. Celou dobu doufá v nalezení léku, který by ho z této hluboké bezmoci zachránil, hýčká si naději k uzdravení, den za dnem.

Jeho myšlenky se rázem mění. Krásu nalézá ve věcech, které dříve přehlížel, neviděl. Začal se zaobírat myšlenkami o zpackaném rodinném životě, čeho všeho na jeho úkor dosáhl ve své profesní sféře. Pociťuje hanbu před sebou samým.

Celou recenzi čtěte zde>> 

Autor: Denisa Šimíčková

Související produkty

Poslední věta

Běžná cena: 328 Kč
Naše cena: 262 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO