Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih Indický hlavolam a Muž, který přežil Lidice.

Zdeněk Mahler (1928-2018) byl významný český spisovatel, scenárista, publicista a muzikolog. Vystudoval bohemistiku a anglistiku na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Byl autorem scenáristických předloh k filmům Svatba jako řemenNebeští jezdciKoncert na konci létaBožská EmaZabudnite na Mozarta. Podle jeho scénáře vznikl film Lidice, jehož knižní verze Muž, který přežil Lidice (Nakladatelství JOTA, 2011) se dočkala ohromného ohlasu a dostala se do užší nominace na Cenu Josefa Škvoreckého a Cenu Česká kniha. Dále spolupracoval například na scénářích k filmům Flirt se slečnou Stříbrnou a Amadeus. Mezi jeho populární tituly patří monografie Ano, Masaryk, příběh pražského svatovítského chrámu Katedrála, ale i monografické práce o Bedřichu Smetanovi, Antonínu Dvořákovi či Wolfgangu A. Mozartovi.

Zdeňku Mahlerovi byl udělen čestný titul Doctor honoris causa (Dr. h. c.) za zásluhy na Univerzitě Jana Eveangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Za trvalý přínos pro českou kulturu obdržel roku 2003 od ministra kultury Pavla Dostála resortní medaili Artis Bohemiae Amicis.

28. října 2013 byl vyznamenán medailí Za zásluhy o stát v oblasti kultury, výchovy a školství.

Zdeněk Mahler zemřel 17. března 2018 ve věku 89 let.

               

 

 

Související produkty

Ocenění

Indický hlavolam

Běžná cena: 328 Kč
Naše cena: 262 Kč

Muž, který přežil Lidice

Běžná cena: 198 Kč
Naše cena: 158 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO