Veronika Černucká: Nejšťastnější dívka na světě

„Nejšťastnější dívka na světě“ je emocemi nabitý příběh o ženě, která dosáhla všeho, co si kdy přála. Jaké to je, když se splní všechny sny a chybí jen krok k tomu, aby váš život připomínal pohádku? TifAni však skrývá temné tajemství, které může zničit všechno, co patnáct let tak pracně budovala.

Recenze:
Američanka Jessica Knollová pracuje jako redaktorka v časopise Cosmopolitan a není náhodou, že v jedné recenzi je její prvotina přirovnána ke „Zmizelé“, která se setkala se „Sexem ve městě“. „Nejšťastnější dívka na světě“ je psychologický thriller napsaný tak, že nezapře redaktorku časopisu o módě a o životním stylu. Hodně amerických autorů se vyžívá ve vyjmenovávání jednotlivých značek aut, cigaret či svršků a v tomto ohledu trpí Knollová doslova mánií.

Pravda ale je, že hlavní hrdinka je prostě taková a neodmyslitelně to k ní patří. TifAni žije svůj sen a je právem hrdá na všechno, co dokázala získat. Lidi posuzuje podle značek a je pro ni důležité poukázat na to, jaké si může dovolit ona. Je jí osmadvacet let, má krátce před svatbou s pohledným milionářem a bydlí v luxusní čtvrti, kde by si většina populace nemohla dovolit ani garsonku. TifAni pracuje v módním časopise, a i když tu má na starosti rubriku o sexu, oblečení a šperky jsou pro ni tím, čím je pro věřící Bible.

TifAni na první pohled působí jako povrchní dámička s pěkně proříznutou pusou a v prvních kapitolách vám možná nebude sympatická, ale už brzy se to změní. V životě TifAni totiž není vše tak idylické, jak se snaží namluvit svému okolí. Ve čtrnácti letech prožila něco nepředstavitelného, co by mnohem slabší povahy dokonale odrovnalo. Ona se vzchopila a dokázala fungovat dál. V tomto ohledu vás autorka zahrne množstvím vodítek a falešných stop, na základě kterých byste mohli zrekonstruovat ženinu minulost. Jsou tady různé náznaky, ale garantuji vám, že k pravdě se nepřiblížíte ani omylem.

Knollové vyprávění je hodně niterné a intimní. Její TifAni odhazuje zábrany a ukazuje vám, jaká ve skutečnosti je. To, jak se chová nyní, má příčinu v minulosti a čím víc se před vámi duševně obnaží, tím vám bude sympatičtější. Ta tam bude povrchní slečinka řešící diety a svatební účes. Vcítit se do ní bude obtížné, protože to, co si prožila, je něco naprosto nepředstavitelného. Ani nebudete vědět jak, a začnete jí držet palce, aby se vyrovnala s nočními můrami a vedla konečně spokojený život.  

Osobnost hlavní hrdinky zformovala i její matka, která se vždy snažila včlenit mezi horních deset tisíc. Tahle snobka toužila po bezstarostném životě, a když se jí něco nelíbilo, prostě to ignorovala. Téměř polovina románu je retrospektivní a my můžeme nahlédnout do měsíců před tragédií, která se TifAni přihodila. V této době byla ještě obyčejnou puberťačkou, která se snaží zapadnout v nové škole. Navazuje nová přátelství a snaží se oslnit chlapce, který se jí líbí.

To, co může vypadat jako román pro ženy, je ve skutečnosti plnokrevná detektivka a pěkně krvavé a ostré čtení. TifAni je drsná a drsný je i autorčin styl. Knollová ani její hrdinka se za nic neomlouvají a nesnaží se na kohokoliv zapůsobit. TifAni tápe, dělá chyby, ale Knollová se nijak nesnaží vzbudit váš soucit. TifAni se musí vyrovnat se svou minulostí, s dávnou láskou, která se náhle objevila, i se snoubencem, který se jí začíná vzdalovat. Ačkoliv je to kniha o jedné velké lidské tragédii, nechybí v ní optimismus a naděje.


TifAni má šanci na vyléčení své duše a v jejím okolí se pohybuje pár lidí, kteří jí mohou podat pomocnou ruku. „Nejšťastnější dívka na světě“ je ironická, temná a surová.  Rozhodně to není milé a příjemné čtení, u kterého byste relaxovali. Tohle je příběh, na který se jen tak nezapomíná. Možná s jednáním TifAni nebudete souhlasit, možná ji za něco odsoudíte, ale každopádně pochopíte, že je to silná osobnost. A budete si přát, aby to pochopila i ona sama.  

Autor recenze: Veronika Černucká

Celý článek na stránkách Knižní kavárny u Nely 

Související produkty

Nejšťastnější dívka na světě

Běžná cena: 358 Kč
Naše cena: 286 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO