Týna Férová, Ohněm políbená: Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku

Historie vždy patřila k mým koníčkům, nejvíce mě zajímají právě takovéto perličky, o kterých se při hodinách dějepisu většinou mlčí. Když jsem na tuto knihu narazila na internetu, bylo jasné, že v mé knihovničce nesmí chybět.
Knížka se skládá z padesáti kraťoučkých příběhů (většinou v rozsahu dvou až tří stran), v nichž si každý najde něco, co ho zaujme, ať už to jsou hrdinná zvířata, sérioví vrazi, ženy převlečené za muže, osudy významných osobností,... To je jedna z věcí, která se mi opravdu velmi líbí, autor se nezabývá jen jedním tématem, ale celou škálou témat. Historky jsou krátké a vtipné, myslím, že i to dělá z této knihy ideálního společníka do autobusu, na školní přestávku, nebo... vlastně absolutně kamkoliv.
Nesmím také zapomenout na krásnou obálku - v jednoduchosti je krása, že?
V porovnání se zahraničními obálkami je ta naše podle mého názoru opravdu nejoriginálnější a nejzajímavější.
Co ale musím české verzi vytknout, je překlad jmen. Mně osobně vadí, když se přidává cizím ženským jménům přípona -ová. Dalo by se to nejspíše tolerovat v případě neznámých a nevýznamných postav, o kterých se v příběhů zmiňuje autor jen jednou, ale taková Agatha Christiová?
Celé je to psáno poměrně jednoduchým a srozumitelným jazykem, a vlastně ani nepotřebujete nějaké hluboké dějepisné znalosti, k tomu abyste se v jednotlivých příbězích orientovali, postačíte si opravdu jen se základy.
Čtení jsem musela dokonce několikrát přerušit a ověřit si na internetu pravost některých historek, jak moc mi přišli absurdní. Opravdu místy nebudete věřit tomu, že se něco takové mohlo někdy skutečně stát.
Tahle kniha se mi velmi těžce hodnotí, nalezla jsem v ní spousty nového a vtipného, jako celek je Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku vážně skvělým dílem, kdybych ale měla rozebírat jeden příběh po druhém, zjistili byste, že ne vždy bylo v knize vše stoprocentní. Občas bylo vyprávění lehce zmatené, chaotické.
Nakonec jsem se rozhodla pro slabší čtyři hvězdičky, a to hlavně kvůli tomu strašnému přechylování jmen a občasné chaotičnosti vyprávění.
Pokud máte rádi historii a její pikantnosti, rozhodně si knihu pořiďte! Ale i pokud patříte mezi ty, které hodiny dějepisu k smrti nudí, zkuste do této knížečky aspoň nahlédnout. Rozhodně vás nebudou čekat dlouhé a nudné přednášky, třeba zjistíte, že historické poznatky mohou být podány i zábavně! Vsadím se, že například o takovém Hitlerově nadýmání jste si ve škole asi nepovídali...

Hodnocení: 4/5

Autor: Týna Férová
Celý článek na blogu Ohněm políbená»

Související produkty

Když Hitler bral kokain a Stalin vyloupil banku

Běžná cena: 278 Kč
Naše cena: 222 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO