M.S. Macáková, iLiteratura.cz: Vše, co jste chtěli vědět o módě

Zakladatelka blogu Módní peklo vydala knihu o módě – oproti jiným knihám spadajícím do kolonky móda a odívání je uzpůsobena českému prostředí, řadí praxi nad teorii a je psána s kousavým vtipem. Nastudovat si ji ale musíte v pohodlí domova, v kabelce se dost pronese.

Ada Bartlová je zakladatelka blogu Módní peklo, který se proslavil zejména autorčinými břitkými komentáři nepovedených outfitů lidí vyfotografovaných přímo na ulici. V roce 2012 za něj získala Křišťálovou lupu v kategorii One (wo)man show. Jako módní kritička se o módu a oblékání – nejen z českých ulic – systematicky zajímá řadu let. Bilančním zúročením jejích znalostí je loňské vydání objemné knihy Vše, co jste chtěli vědět o módě, k níž se váže stejnojmenný blog.

Knih o módě a stylu je na trhu spousta, Ada vsadila na to, že jako česká autorka zná módu českých žen, především jejich možnosti i prostředí, ve kterém se pohybují. To znamená zejména běžně dostupnou módu v obchodních řetězcích (včetně ochoty a kompetence personálu), kvalitu a styl nabízeného zboží. Téma pojala velmi zeširoka a do knihy, která by se v kabelce dost pronesla, zařadila ledacos. Třeba i poněkud nadbytečné orodování za módu a obhajobu zájmu o oblékání.

Na rozdíl od klasických průvodců světem módy a stylu oblékání je tato kniha konkrétnější. Neradí jen, že si máte koupit triko z kvalitní bavlny, ale specifikuje, co si pod tím představit a jaké máte šance na něj v obchodech narazit. Přínosný je celý odborněji laděný oddíl věnovaný druhům látek a vlastnostem materiálů. Autorka v něm spotřebitele v podstatě učí číst etiketu u oděvu, na kterou se většina podívá jen proto, aby věděla, na kolik stupňů má oblečení vyprat. Etiketa je zdařile zakomponována i do vizuální podoby obálky knihy.

Nechybí ani kapitoly zabývající se typem postavy, barevnou typologií a encyklopedií stylů. Ovšem i tuto klasickou část autorka pojímá po svém a rozšiřuje ji. Třeba u typu postavy ji zajímají tělesné proporce, aby tělo ve vhodně zvoleném oděvu působilo symetricky. Bonusem jsou kreslené obrázky, siluety, na kterých je jeden druh postavy oděný do různých střihů. Nadstavbou pak jsou obecné rady typu: nezáleží, jaký typ máte postavy, jde o to, abyste byla upravená, usměvavá, nehrbila se.

 

Celou recenzi čtěte zde>>

Autor: Martina Siwek Macáková

Zdroj: iliteratura.cz 

Související produkty

Vše, co jste chtěli vědět o módě

Běžná cena: 498 Kč
Naše cena: 398 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO