Lukbook.cz: Přišel čas riskovat všechno. Dokonce i vlastní život

Čas riskovat všechno je výstižný název pro knihu o Mary Elmes, neznámé irské ženě, jejímž životním posláním byla záchrana lidských životů. Ocitnete se ve válečném prostředí, kde nebezpečí hrozí na každém kroku.

Autorka Clodagh Finn cestovala napříč celou Evropou a sbírala střípky informací o existenci jedné hrdinky, o níž asi většina z vás uslyší poprvé v životě. Mary Elmes se už před začátkem druhé světové války během španělské občanské války rozhodla, že bude pomáhat zejména tem nejzranitelnějším. Malým dětem, které se nemůžou bránit a jejich citlivé duše celou situaci nesou nejhůře.

Kniha se ovšem věnuje jejímu životu daleko komplexněji. Zaobírá se už mládím a studiem, během něhož se dostávala do zápolení o práva žen. V tehdejší době jim totiž byly upírána některá práva, což se naštěstí mělo brzy změnit. Úvodní část bude možná pro někoho o něco nudnější, ale významně slouží k pochopení osobnosti Mary Elmes a jejího budoucího poslání.

Španělská občanská válka

Posléze už se ovšem vrhá po hlavě do boje za lidské životy. Od začátku se snaží pomáhat zejména dětem, které jsou postiženy zmiňovanou občanskou válkou ve Španělsku. Je to vlastně taková předzvěst budoucích časů. Vzhledem k nedostatku jídla a zhoršeným životním podmínkám je mezi nejmenšími spoustu nemocí, najdou se tu zranění po bombových útocích a bohužel je všudypřítomný i hlad.

Významná část se odehrává zejména ve Francii, kam se přesunuli španělští imigranti, aby utekli před hrůzami ve svém domově. V zemi galského kohouta žijí v táborech, ve kterých se ani zdaleka neměli jako v bavlnce. Naštěstí se našli dobrovolníci, kteří se snažili poskytnout snesitelné podmínky alespoň dětem.

Charakteristiku tohoto krutého života navíc doplňují osobní svědectví, která jsou většinou po menších odstavcích vkládána přímo do textu. Často jsou to srdceryvné vzpomínky, v době sepsání knížky už starých lidí, kteří ovšem byli tehdy pouze malými jedinci.

Holocaust

Druhá část se potom zaměřuje na druhou světovou válku. Jak si asi dokážete představit, situace se vůbec nezlepšila. Naopak bylo rozhodnuto o přesunu mnoha tisíc židů do koncentračních táborů. Včetně malých dětí.  Mary Elmes, která už v tu dobu ve Francii roky pomáhala, se rozhodla konat. Z internačních táborů převážela děti do bezpečí a tím je často uchránila od transportu. Asi si dokážete představit, co by se stalo, kdyby se na to přišlo. Jednou se dokonce ocitla ve vězení Gestapa, ale následně byla propuštěna.

Celou recenzi čtěte zde>>

Autor: Lukáš Loužecký

Zdroj: www.lukbook.cz

 

Související produkty

Čas riskovat všechno

Běžná cena: 348 Kč
Naše cena: 278 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO