Lukáš Loužecký, KNIHCENTRUM revue: Mládí v hajzlu

Mládí v hajzlu - bible pro všechny puberťáky

Jestliže vám neříká nic jméno C.D.Payne, tak Mládí v hajzlu už určitě musíte znát. Kultovní kniha tohoto amerického autora, která se dočkala i mnoha pokračování, opět přichází na český trh. A tentokrát se nakladatelství Jota rozhodlo vydat první tři díly ze série v jednom svazku. Můžete se tedy těšit na Mládí v hajzlu, Mladíka v okovech i Mladíka v exilu, aniž byste nosili v batohu tři knihy. 

Spisovatel této knihy již není žádný mladíček. Narodil se již v roce 1949, takže za několik málo let oslaví velice pěknou sedmdesátku. Přesto jsou jeho knihy stále nadčasové a jistě zaujmou i dnešní mládež. Já osobně jsem na nich vyrostl, proto jsem se k nim nyní velice rád vrátil. Pojďme si říct něco málo k samotnému ději. Jestliže ho už neznáte nazpaměť.

Hlavní postavou je pubertální chlapec jménem Nick Twisp, který je vlastně jako všichni lehce nevyzrálí kluci. Rodiče jsou pro něj nejhorší noční můrou a z celého srdce proti nim bojuje. Velice rád by získal své první sexuální zkušenosti, ale prozatím je to pro něj dost obtížné. Nenašel totiž tu pravou dívku. Až jednoho dne se náhodou střetne s okouzlující Sheeni, do které se okamžitě zamiluje. Díky tomu v budoucnu způsobí několik neštěstí, převlíkne se za holku a způsobí si rozbroje s takřka všemi svými přáteli a především nepřáteli.

Jestliže tuto sérii již znáte, určitě netřeba vám ji znovu představovat. V případě, že jste Mládím v hajzlu zatím nepolíbení a jste v nejkrásnějším věku náctiletých, rozhodně spěchejte do knihkupectví. Jak jsem již napsal, v této knize najdete hned tři díly z této populární série. V prvním se seznámíte s hlavními hrdiny Nickem, jeho kamarádem Levákem, jeho láskou Sheeni a dalšími. Už v tomto úvodu nebude nouze o velké množství vtipných situací. Kniha je z velké části postavena i na vulgaritách a neslušných scénách, takže slabším pováhám ji nedoporučuji. Mohla by velice poškodit vaši morálku.

V pokračování Mladík v okovech se Nick stěhuje a díky tomu ho můžete zažít zase v zcela jiném prostředí a situacích. To se mi vlastně na těchto třech dílech líbí. Přestože jsou postaveny na stejných základech a postavách, tak se určitým způsobem odlišují. Ve třetím díle je totiž náš hrdina donucen převléci se za holku, aby utekl před ochránci zákona. Díky tomu se mu dostává mnoha nových zkušeností.

Základní dějová linka je ovšem stále stejná. Jak dostat svou milovanou do postele a udržet si ji do konce života. Cestou samozřejmě mohou přijít i další zkušenosti, ovšem taky maléry. Zejména z nich vzniká mnoho humorných situací, které autor umí prostě dokonale vymyslet. Jasně, některé scény jsou možná až zbytečně přehnané a mnoho lidí urazí pro někoho plytký humor. I přesto je tohle prostě bible pro všechny puberťáky. 
Hlavní otázka ovšem přesto zní: „Dokáže zaujmout i dnešní, zcela odlišnou generaci?“

Já bych řekl, že by určitě mohla. I přes neustálé remcání některých knihkupců je z různých statistik jasné, že mládež stále čte a dokonce i stále více. A toto je přesně ten druh literatury, který by mohl zaujmout i frajery, kteří se přece knihami nebudou zajímat. Přináší totiž pohled do jejich vlastního života. Stejně jako hlavní hrdina Nick Twisp totiž mnozí bojují se svými rodiči, stejně jako on se snaží dostat holky do postele a rovněž škola je pro ně utrpením.

Dát dohromady první tři díly z řady Mládí v hajzlu byl určitě dobrý nápad, přestože již knihy vyšly v několika vydáních. Samostatně jsou totiž poměrně štíhlé, ovšem celou sérii si koupí asi jen znalec. Takto se vám za přiměřenou cenu dostane tolik zábavy, že budete mít svým kámošům ještě dlouho co vyprávět.

Autor: Lukáš Loužecký
Zdroj: KNIHCENTRUM revue
Recenze: http://www.knihcentrum.cz/mladi-v-hajzlu-bible-pro-vsechny-pubertaky

Související produkty

Mládí v hajzlu

Běžná cena: 398 Kč
Naše cena: 318 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO