Lucie Klarnerová: Jejich sen zůstal zamrzlý v ledu

Jejich sen zůstal zamrzlý v ledu

Everest. Výška této hory je 8848 m. Je to nejvyšší hora světa a možná také proto je tak lákavá pro spousty odvážlivců z celého světa, kteří se jí chtějí pokusit zdolat. Místní obyvatelé této hoře přezdívají "Matka světa" nebo také "Tvář nebes." Hora má své kouzlo a možná i díky své nebezpečnosti a krutosti je hlavním zájmem horolezců. 

Kniha slovenského spisovatele Milana Vranky nám ukazuje ne moc známý a skoro zapomenutý příběh čtyř odvážných slovenských  mužů, kteří se právě na tuto horu vydali v roce 1988, tedy pouhý rok před Sametovou revolucí. 

Tehdejší Československá expedice v čele s velitelem Ivanem Fialou, jeho zástupcem Jaroslavem Oršulou, lékařem MUDr. Milanem Skladaným a hlavně se čtveřicí horolezců Peterem Božíkem (34 let), Dušanem Becíkem (34 let), Jaroslavem Jaškou (26 let) a Jozefem Justem (33 let), se vydala na Everest již v srpnu roku 1988. Na vrchol se vydávají ovšem až v říjnu téhož roku. Všichni horolezci prošli základním výcvikem a přípravou. Všichni si byli vědomi všemožných rizik, které Everest představoval. Všichni měli jeden veliký sen... Sen, který si chtěli jednoduše splnit.

Předtím, než jsem měla tu možnost si tuto knihu přečíst, mi tato jména vůbec nic neříkala a ani o této expedici jsem jakživ neslyšela. A přiznávám, že mě to nyní mrzí. Přeci jen, týkalo se to naší země. Tehdejšího Československa. Nepopírám, že mi při čtení neukápla slzička. Muselo to být hodně těžké. Čím byli výš, tím větší obtíže začínali mít. Během čtení jsem se přistihla, jak jim v duchu fandím a přeji jim jen to nejlepší. Aby se vrátili zpátky ke svým rodinám...

Zítra jdeme do obrovského neznáma. Boningtonova cesta. Neznámé je potřeba objevit. Jsem téměř přesvědčen, že to vyřešíme. Co teď cítím? Asi jako vždycky, když jdu na prvovýstup. Pro mě to totiž bude prvovýstup. Máme výbornou výstroj. Tak, o co jde? Odvaha? Drzost? Budeme pak lepší (lidé)? Pochopíme víc lidi, věci?
- Z deníku Jaro Jašky, 6.10.1988


Mám takové knihy moc ráda. Skutečné příběhy, poznávání pravých hrdinů, o kterých se tak často nemluví. A právě tato mi dala hodně. Mám najednou jiný pohled na tuto nejvyšší horu světa.

V knize se setkáváme s mnoha deníkovými záznamy jednotlivých členů, telefonáty, vyprávění... Čte se velmi lehce díky členění na jednotlivé odstavce, kapitoly, které jsou krátké. Závěrem celé knihy jsou pak životopisy horolezců. 

Najdete tu mnoho fotografií ať už ze soukromého života členů nebo z expedice roku 1988. To oceňuji, alespoň jsem si mohla živěji představit, jak vypadali a jak prožívali den po dni. 

Už na úplném začátku celé knihy nám pan autor představuje formou čtyř fotografií horolezce, které od nynějška budu nazývat jen jedním slovem - hrdinové! Občas jsem se maličko ztrácela ve jménech, ale ráda jsem se vracela na začátek, kde byli všichni vyobrazeni, a tak jsem si rychleji osvěžila o kom pan autor pojednává. Všichni, kteří se této výpravy zúčastnili mají můj neskutečný obdiv a já před nimi smekám! Myslím, že čtenáři, kteří mají rádi dobrodružství, horolezectví nebo jen skutečné příběhy hrdinství, si zkrátka musejí tuto knihu přečíst, protože já nemám absolutně žádnou výtku.

Autorka: Lucie Klarnerová

Celý článek na webu Knižní nebe 

Související produkty

Ztraceni na Everestu

Běžná cena: 288 Kč
Naše cena: 230 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO