L. Šajnarová, Čbdb.cz: Historie Korejců žijících v Japonsku očima jedné rodiny

Korejská autorka Min Jin Lee nás na začátku knihy Pačinko zavádí na jihokorejský ostrov během začátků 20. století, kdy Japonsko anektovalo Koreu. V celé Koreji lidé začínají chudnout a hladovět, ale rodině Hunyho se daří relativně dobře. On a jeho žena Jangdžin vedou penzion, což jim zajišťuje relativně dobré živobytí. Když ale Huny zemře, zůstane Jangdžin sama s dcerou Sundžou, která se stává ústřední postavou celé knihy. Poznáváme ji hned při narození a sledujeme ji až do stáří, kdy už je sama babičkou. Poté, co jako velmi mladá otěhotní, se se svým manželem stěhuje do Japonska, kde později vychovává své dva syny.

Se Sundžou sledujeme její rodinu a ubíhající čas na pozadí korejských, japonských i světových dějin. Z dob, kdy lidé vařili doma na ohni a žili v hliněných domech, sledujeme osudy rodiny až do chvil, kdy se nedílnou součástí domácností stává televize a lidé běžně začínají používat internet. Sledujeme překotný vývoj technologií i lidských názorů a pohledů na život i svět, stejně jako těžký život a diskriminaci, které musela čelit korejská menšina v Japonsku.

Román se zavádějícím názvem Pačinko na téměř 500 stránkách rozbíhá spletitou historii korejské rodiny a odráží postavení celé korejské a japonské společnosti před válkou, během ní i v dobách míru. Přestože jde o příběh pomalu a postupně plynoucí, který opravdu působí jako ze života, je to i svědectví o velkých tragédiích, láskách a těžkostech lidského bytí každého z nás.

Postavy románu jsou neskutečně reálné se všemi jejich dobrými i špatnými stránkami, stejně jako jejich reakce, kterými čelí nepřízni osudu stejně jako štěstí. Min Jin Lee nejenže umí výborně psát, ale dokázala celý příběh vykreslit v takových podrobnostech, že již po pár stránkách má čtenář pocit, že čte knihu o svých známých v prostředí, se kterým je také důvěrně seznámen. Navíc se jí téměř neskutečně podařilo udržet si jiskru až do konce knihy, která čtenáře přinutí, aby pokračovali ve čtení, navzdory tomu, že se chvílemi může kniha zdát až příliš dlouhá.

 

Autor: Lucie Šajnarová 

Zdroj: Československá bibliografická databáze

Související produkty

Pačinko

Běžná cena: 398 Kč
Naše cena: 318 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO