Karel Halberštádt, BiatlonMag.cz: Martin Fourcade ukázal, že je i výborným spisovatelem

Můj sen o zlatě a sněhu. Tak zní název autobiografie, kterou v olympijské sezóně vydal Martin Fourcade.
Přizval si k ní bývalého šéfredaktora časopisu L’Equipe Magazine Jeana Issartela. Společně vytvořili knihu, která svou kvalitou odpovídá muži, o němž pojednává.


Už jen samotná obálka ilustruje, jak výjimečnou knihu držíte v rukou. Čistá bílá obálka, zlatý text, detailní fotografie soustředěného Martina Fourcada. Punc důležitosti dodávají i předmluvy Gabriely Koukalové a trojnásobného olympijského vítěze ve vodním slalomu Tonyho Estangueta.
Knihu tvoří deset kapitol, které jsou dále rozčleněny formou malých nadpisů.
Začíná u Fourcadova dětství a končí až u sezóny 2016/2017.
Uprostřed text oživí obsáhlá fotogalerie, na konci zase francouzský biatlonista vysvětluje specifika svého sportu těm, kteří mu až tolik nerozumí.V knize se dozvídáme o někdy komplikovaném vztahu s bratrem Simonem. Nebo o tom, jak neomaleně získával Martin srdce své budoucí manželky Hélène. Jedná se až o překvapivě otevřenou zpověď.
Poutavá je také sonda do závodního kolotoče. Vztahy v týmu nemusí být vždycky tak ideální, jak to vypadá v televizi… Na druhou stranu, i s největším soupeřem můžete po sezóně společně potrénovat a povečeřet.
Fourcade nemohl opomenout ani dvě témata, která v posledních letech hodně rezonovala.Nejprve dramatický odchod jeho střeleckého kouče Siegfrieda Mazeta k Norům a pak doping.

Z knihy je přímo cítit Fourcadova vášeň. A také to, jak dobře dokáže pracovat se slovy. Těžko říct, v jaké míře k tomu přispěl spoluautor Issartel. Každopádně si užijete povedené popisné pasáže a až psychologické výpovědi.
Fourcadova autobiografie má jediné minus. Nejde o vytrvalostní závod, je to spíš sprint. Kariéra jednoho z nejlepších sportovců všech dob by si zasloužila víc než něco málo přes 150 stran.
Každou stránku ale zhltnete s takovou chutí, jakou Martin Fourcade polyká každý kilometr. I proto, opět si můžeme pomoct biatlonovou terminologií, si kniha zaslouží hodnocení pět z pěti. Byť ta poslední trefa je kalibrová.

Autor: Karel Halberštádt
Zdroj: www.biatlonmag.cz

Související produkty

Martin Fourcade. Můj sen o zlatě a sněhu

Běžná cena: 298 Kč
Naše cena: 209 Kč
© 2022, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO