K. Moravcová, Kniha za knihou: Rytec kamejí

Chtěli byste žít věčně? Anebo si vzpomínat na své minulé životy, povídat si se starověkými bohy, lusknutím prstů zapalovat oheň a vidět do budoucnosti? Přečtěte si příběh plný magie, hříchů a trestů, lásky a milosrdenství a třeba poté budete znát odpověď na otázky výše.

"Hvězdář Franz byl nejzvláštnější mrtvola, jakou jsem kdy u Čaroděje viděla. Rozmrazoval se tři dny, ale neožil. A tak nakonec skončil tam, kde byl nejšťastnější. Pod hvězdama. Kdepak je asi jeho duše? Proměnila se ve vodu, anebo už dávno zmizela do éteru, očistila se a přenesla do dalšího života?"

Kdybych dávala ve škole větší pozor, možná bych dokázala zařadit tvorbu pana spisovatele Fíly do nějaké z literárních škatulek nazývaných žánr. Bohužel nestalo se…, tak střílím naslepo od boku : Rytec kamejí na mě působil jako kniha magického realismu, kdy se realita střetává s magickými a mytickými prvky, několik časových rovin se prolíná a všem hrdinům tyto prapodivnosti připadají „úplně normální“. Nijak nepátrají po vysvětlení a klidně přijímají existenci reálných i astrálních světů. Rytec kamejí je pekelná jízda, která vám ukáže nejčistější formu lidské touhy, věrnosti a lásky, která hraničí s tou božskou… Po přečtení prvních třiceti stran jsem přemýšlela, jestli je pravda, co autor v předmluvě píše o inspiraci halucinacemi při zápalu plic, případně jaké halucinogeny umí vyvolat takovéhle barevné a plastické obrazy. A kolik by jich autor na dokončení takovéhle knihy potřeboval. Nepřišla jsem na to, ovšem zjistila jsem, že mě kniha naprosto uhranula. Už dlouho jsem nečetla román, kde bych se doslova těšila na další krok hlavní hrdinky (hrdiny) a nepřeskočila ani jediný popis pokoje či domácího klavírního vystoupení. Atmosféru příběhu krásně podtrhávají temné ilustrace Kateřiny Sidonové se spolehlivě fungujícím psychotropním účinkem.

Hlavní hrdinka příběhu Aitan, je vyjimečně krásná, inteligentní, svéhlavá dívka s magickými schopnostmi. Je pojmenovaná po mocné starověké bohyni zemřelých a tmy. Při porodu jí zemře matka a dostane se na vychování k Čaroději s jedním okem. K Aitan promlouvá samotná Bohyně a díky ní zná dívka své minulé životy a díky Čarodějově knize i téměř celou budoucnost.

Celou recenzi čtěte zde>>

Hodnocení: 100 %

Autor: Káťa Moravcová
Zdroj: 
www.knihazaknihou.cz 

Související produkty

Rytec kamejí

Běžná cena: 298 Kč
Naše cena: 238 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO