J. Zbořil, K. Demelová, Radio Wave: Příští stanice Svoboda?

Román Colsona Whiteheada Podzemní železnice zpřítomňuje hrůzy otroctví.

Kniha, kterou jsme vybrali do aktuální Liberatury, je sice dva roky stará, ale v těchto dnech velmi aktuální. Jednak tím, že nabízí další kontext k rasovým nepokojům v USA, ale také tím, že její autor získal před pár týdny svou již druhou Pulitzerovu cenu. Podzemní železnici amerického spisovatele Colsona Whiteheada jsme probrali s autory literárního podcastu Do slov Barborou Votavovou a Ondřejem Lipárem.

Cora je mladá otrokyně, které se podaří utéct z krutého světa plantáže díky Podzemní železnici – rafinované, rozsáhlé síti tunelů plné hrdinských mašinfírů a přednostů stanic. Kde se ale objeví, když vystoupá po schodech nástupiště? Opravdu tam bude lépe než na plantáži? Colson Whitehead v románu Podzemní železnice píše o otrockých zkušenostech a o cestě za svobodou, která se plní prvky sci-fi i brutálního realismu.

„Dlouhodobě si myslím, že čtení afroamerické literatury nám tady chybí,“ říká Bára Votavová, „spousta těch problémů je analogických s nějakými evropskými problémy, myslím, že by nám to pomohlo. Přestože může být jiný kontext, tak utlačovaní a ti, kdo je utlačují, mají podobné rysy a dynamiku.“

Celý článek včetně audiozáznamu najdete zde>>

Autor: Jonáš Zbořil,Karolína Demelová
Zdroj: https://wave.rozhlas.cz/

 

Související produkty

Akce

Podzemní železnice

Běžná cena: 328 Kč
Naše cena: 79 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO