E-SHOP dotazy +420 515 919 586 / Sekretariát +420 515 919 580
Kniha, která je napsána ve spolupráci s bioinformatiky – Timova dobrodružství ve světě bakterií (Máša Kosovskaja, Alla Tjacht, Dima Aleksejev, Saša Tjacht) nás přenese na zajímavou cestu po lidském těle. Dozvíme se spoustu poznatků o životě bakterií, jak se máme chránit před nebezpečnými mikroby, kvůli čemu nás bolí v krku, jaké mikroby žijí v našem těle, co jíst a co nejíst apod. Autoři (mikrobiologové) nám přiblíží tajemství světa bakterií a nejnovější vědecké objevy. Knihu vydalo Nakladatelství Jota.
Jednoho dne dostává Tim od tatínka mikroskop. On je Timův táta totiž mikrobiolog, studuje tedy mikroorganismy. V knize se dozvíte, jak vypadá taková laboratoř mikrobiologů a jaké tam mají přístroje.
Bakterie (neboli mikroby) jsou mikroorganismy čili velmi malí živí tvorové, které nelze bez mikroskopu vidět. Jako první uviděl bakterii (1683) průkopník mikroskopů Antoni van Leeuwenhoek. Pomocí zvětšovacích skel zkoumal kapku vody z rybníka a objevil, že je plná bakterií. Antoniho potom napadlo sestrojit mikroskop.
Bakterie se na Zemi objevily asi před 3 – 4 miliardami let. Prvními živými tvory byly tedy archebakterie.
Hypotéza 1 – bakterie přiletěly z vesmíru
Podle první hypotézy přiletěly bakterie z vesmíru. Na Zem se dostaly na meteoritu a asteroidech.
Meteority jsou meteroidy, které dopadly na Zemi. Tvarem připomínají větší kámen. Na obloze můžeme spatřit padající hvězdu. Je to kámen, který při cestě z vesmíru shořel v zemské atmosféře. Nazývá se Meteor.
Hypotéze 2 – prapolévka
Dle druhé hypotézy se bakterie vyvinuly v prapůvodním oceánu na naší planetě. Onu vodu, v níž vznikl život, nazývají vědci prapolévkou. V prapolévce plavaly složité molekuly různých látek, které do sebe postupně zapadaly, až z nich vznikla živá bakterie.
Zajímavost
Slovo „mikrob“ vymyslel francouzský jazykovědec Émile Littré na přání vědce Charlese Sédillota.
Celý článek včetně fotografií najdete zde>>
Autor: Jitka Ježková
Zdroj: https://jitkalibigerova.estranky.cz/