I. Nedošínská, Literarnisvet.cz: Není lékař jako lékař

Nakladatelství Jota před létem vypustilo na knižní trh svou novinku Bude to bolet, doktore?, jejímž autorem je bývalý britský doktor Adam Kay. Už ze samotného názvu je vám asi jasné, že jde o knížku z lékařského prostředí. Adam Kay totiž touto formou zveřejnil své deníkové záznamy z několikaleté lékařské praxe. Díky němu budete mít možnost nahlédnout do toho, jak funguje britský systém státní zdravotní péče. Tento muž se rozhodl veřejnosti ukázat, v čem skutečně spočívá každodenní doktorská řehole, kterou zbytečně komplikují nesmyslné a malicherné požadavky byrokracie.

Myslím, že každý z nás si uvědomuje, jak je kariéra lékaře náročná. Je jen málo dalších povolání, v rámci kterých přebíráte odpovědnost za životy jiných lidí. A bohužel často nastávají situace, které nekončí tak, jak byste si přáli. S tím vším musí být lékaři smíření. Musí zvládnout obrovskou dávku stresu, musí se správně rozhodovat v komplikovaných a hektických situacích (pouhé vteřiny mohou znamenat rozdíl mezi životem a smrtí), musí vždy vědět, co mají udělat. Jenže se někdy může stát, že ani lékař neví, nedokáže, nestihne, nezabrání… Pak se s tím vším musí jednoduše smířit. A pokud to nedokáže, vybral si špatnou profesi.

„I kdybych byl bdělý sebevíc, další tragédie by se stejně nakonec stala. Musela by se stát – nemůžete zabránit nevyhnutelnému.”

Adam má za sebou dlouhých šest let studia a následně šest let praxe. Pak na své zaměstnání rezignoval. Ptáte se proč? Jsem si téměř jistá, že důvod dokážete odhadnout sami. A pokud ne, Adam vám své rozhodnutí rád vysvětlí sám.

Celou recenzi čtěte zde>>

Autor: Ivana Nedošínská
Zdroj: www.literarnisvet.cz

Související produkty

Bude to bolet, doktore?

Běžná cena: 298 Kč
Naše cena: 238 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO