H. Herynková, Luxor.cz: Svedly je dohromady dopisy

Druhá světová válka psala nejrůznější příběhy, většinou bohužel tragické. Naštěstí existují i spisovatelé, kteří se na toto smutné období dokážou podívat z jiného úhlu. Takovým autorem je také Australan James Moloney.

Píše se rok 1944 a Margot Baumannová odchází ze školy, aby nahradila svou sestru Renate na poštovním oddělení koncentračního tábora Sachsenhausen. Margot je nadšenou a uvědomělou stoupenkyní režimu, stejně jako celá její rodina. Oba Margotini bratři bojují na frontě a Margot je hrdá, že může svým dílem přispět ke slávě Říše.

Po několika dnech třídění dopisů ale zjišťuje, že pracovní tábor není až takové krásné místo, jak se jí snaží napovídat. Nejhorším úkolem, který musí plnit, je pálení dopisů, které posílají vězni svým blízkým a milovaným. Zprvu je svědomitě pálí, ale pak si jich několik přečte. Zjišťuje tak potajmu, co se za zdí poštovního oddělení odehrává, a alespoň několik psaní a pohlednic vždy zachrání a pošle jejich adresátům. Takto se k ní dostane i dopis od Dietera, jenž píše své milované. Ta se jmenuje také Margot, jako hlavní hrdinka, a je podle obsahu listu vězněna v Osvětimi. Dopis je bohužel bez adresy, není ho tedy jak poslat dál. Margot se rozhodne Dieterovi odepsat, jelikož si myslí, že by mu jakákoliv naděje mohla dodat odvahy a pomoci přežít. Jak se jejich příběh bude vyvíjet, a jestli Margot změní svůj názor na režim a celou situaci, to už si musíte přečíst v románu Dopisy ze Sachsenhausenu.

Celou recenzi čtěte zde>>

Autor: Helena Herynková
Zdroj: 
www.luxor.cz

 

 

Související produkty

Akce

Dopisy ze Sachsenhausenu

Běžná cena: 328 Kč
Naše cena: 119 Kč
© 2022, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO