Globuska, FotoTerárium: Sirotčinec slečny Peregrinové: Knihovna duší

Zavítejte s podivnými dětmi do Knihovny duší…

Levitace, neviditelnost, útoky včel, oheň… Připadá vám to povědomé? Možná jsou superschopnosti nějakých hrdinů z komiksů… Ale všichni fanoušci Ransoma Riggse vědí, že jde o partičku podivných dětí, které zažívají jedno dobrodružství za druhým. První díl se už dočkal filmového zpracování, které se do českých kin dostane 29. září tohoto roku. Ale čtenářští fanoušci teď zajásali nad Knihovnou duší. Odkrývá poslední dobružství a velké finále…

Pokud vám první dva díly trilogie s podivnými dětmi neunikla, tušíte, že ani poslední díl nebude žádná nuda. Knihovna duší začíná přesně tam, kde jsme děti opustili v díle druhém – v londýnské podzemce, kde se to netvory a stvůrami jen hemží a naši přátelé se nedobrovolně rozdělili. Ransom Riggs si tak připravil perfektní živnou půdu pro závěrečný díl.

Jakob s Emmou a psem Addisonem se chystají na nebezpečnou a ne zrovna optimisticky vyhlížející záchrannou misi a cestou je nečeká opravdu nic pěkného. Napětí graduje, emoce jsou stále silnější a zvědavost, jak to celé dopadne, stále roste. Stejně tak roste i Riggsův smysl pro zajímavé zápletky a emotivní situace, kterých je Knihovna duší plná. Gradující napětí a také beznaděj dětí vás přikove ke čtení stejně jako mě. Čím víc se jim zkracoval čas, tím rychleji jsem četla a fandila jim, aby vše dobře dopadlo.

Na podivných dětech je unikátní nejen to, že jsou to děti se schopnostmi, ale jejich povahové rysy a způsob jednání. Riggs totiž nezapomněl na to, že jsou to sice děti, ale již nekolik staletí, takže je jejich dětství tak trochu nadsázka. Perfektně je zpracované dějiště příběhu. Válkou zdrancovaný Londýn a stísněná atmosféra působí, jako byste tam opravdu byli. Sem tam proložený vtip a nadsázka jsou už jen třišničkou na dortu.

Knihovna duší mi přišla jako perfektní zakončení trilogie. Ačkoliv se zápletka zdála od začátku jasná, k jejímu rozluštění vedlo spoustu cestiček. Všechny události do sebe krásně zapadaly a konec byl, přes všechna očekávání, překvapivý. Líbila se mi i otázka svědomí a cti, kterou Riggs postupně propracovává, stejně jako zodpovědnost za každého, kdo vám vstoupí do života.

Nemohu nezmínit také zpracování knihy, které je stejně jako v předchozích případech doplněno autentickými fotografiemi podivných. Perfektně dotváří atmosféru tajemna a fantastična. Riggs je sbíral celá léta na nejrůznějších místech od nejrůznějších lidí. Jako pravý knihomol a milovnice fotografií si jich cením o to víc.

Musím uznat, že se mi s podivnými dětmi těžko loučilo, jejich příběh si mě získal. A o to víc jsem zvědavá, jak se povede filmové zpracování. Knihovna duší je skvělá umírněná fantasy s nádechem duchařiny, která osloví mladší i dospělé čtenáře.

Hodnocení: 90 %

Autor: Globuska
Celý článek na blogu FotoTerárium»

Související produkty

Sirotčinec slečny Peregrinové: Knihovna duší

Běžná cena: 488 Kč
Naše cena: 390 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO