D. Slouková Recová, VašeLiteratura.cz: Pokořitel oceánů z malé země v srdci Evropy

Malá země v srdci Evropy, kterou od nejbližšího mořského břehu dělí stovky kilometrů, dala světu dobrodruha, jehož činy ve své době opěvoval celý jihoamerický kontinent. Jen u nás zůstal nedoceněný.  Eduard Ingriš. Mořeplavec, skladatel a člověk, který se nebál plnit si své sny, byť se zdály být v rozporu s realitou. V čem byl výjimečný? Co okouzlilo Miroslava Náplavu tak, že se rozhodl napsat Plavby „sebevrahů“, kde je drtivá většina knihy věnována právě Ingrišovi?

Miroslav Náplava při natáčení dokumentu o legendárním Thoru Heyerdahlovi stále častěji přicházel do kontaktu se jménem Eduard Ingriš a poodkrýval osudy muže, který v období první republiky patřil k pražské smetánce. Skládal a hrál písně a patrně by jej ani v nejdivočejším snu nenapadlo, že za několik let bude hrát na kytaru na balzovém voru uprostřed Tichého oceánu. Přítel Heyerdahl v něm podnítil touhu dokázat, že teorie o kontaktu lidí z jižní Ameriky s obyvateli Polynésie díky plavbám na balzových vorech je založena na ověřitelných faktech. Ingriš se po vzoru Heyerdahla pokusil se svými plavidly Kantuta I a Kantuta II překonat stejnou cestu jako legendární vor Ra. První plavba skončila voláním o pomoc kdesi v hloubi Pacifiku. Druhou misi lze označit za úspěšnou. 

Norové svému krajanovi postavili v krásné čtvrti Osla muzeum.  Čeho se od svých krajanů dočkal Eduard Ingriš? Ve své domovině upadl nejprve v nemilost a posléze v zapomnění. Na jeho bohatý archiv v USA sedal prach, který postupně odfoukávala trojice Zikmund, Horký a Náplava.  A díky nim se bohaté sbírky, které Ingriš za celý život nashromáždil, dostaly do zlínského muzea a jeho odkaz začal znovu ožívat.

V nakladatelství JOTA vyšlo v roce 2018 už třetí doplněné vydání Plaveb „sebevrahů“.  Na obálce je uvedena trojice jmen: Heyerdahl, Bisschop a Ingriš. Prvního jmenovaného zná snad téměř každý, kdo alespoň někdy uslyšel slova vor a oceán, ale co ti další? Pokud čekáte, že v knize najdete tři kapitoly, každou věnovanou jednomu z uvedených, budete zklamáni. Plavby „sebevrahů“ rovná se životopis Eduarda Ingriše, který se vydal ve stopách svého slavného předchůdce. Pro někoho možná trochu zklamání, že nedostane trojitou porci vzrušujících příběhů. Ingrišovy osudy jsou nesmírně zajímavé, ale možná by si další dva aktéři z obálky zasloužili více prostoru, když už jejich jména slouží jako podtitul knihy.

 

Celou recenzi čtěte zde>>

Autor: Daniela Slouková Recová
Zdroj: www.vaseliteratura.cz

Související produkty

Plavby „sebevrahů“

Běžná cena: 348 Kč
Naše cena: 278 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO