D. E. Holá, atypmagazin.cz: Deník mladého přírodovědce

Deník mladého přírodovědce je psaný poetickou prózou. Dara vypráví své zážitky, na kterých vidíme, jak hluboký vztah k přírodě má. Pouze v ní prožívá radost a štěstí. Dokáže se dlouhé hodiny soustředit na některého hmyzího tvora, miluje ptáky, trpí každým zásahem člověka do divoké přírody, vyhynutím zvířat, za které může jen a jen člověk. V zápiscích se dotýká i toho, co mu přináší autistická senzitivita a jak přemýšlí odlišně od běžných vrstevníků. Dotýká se také tématu, jak je školství pro určité děti zničující.

Deník je pro Daru možná až jakousi autoterapií. Přes zvířata, rostliny a přírodní děje dokáže popsat, co se odehrává v něm: „Pampelišky mi připomínají způsob, jakým se uzavírám před velkou částí světa. Buď proto, že dívat se na něj nebo ho cítit je příliš bolestné, nebo proto, že když se lidem otevřu, přijde posměch. Šikana. Sprosté urážky namířené proti mé intenzivní radosti, kterou cítím, proti mému vzrušení, proti mé vášni. Léta jsem si to nechával pro sebe, ale teď ta slova prosakují do světa.“

...

Kniha Deník mladého přírodovědce, kterou česky vydalo Nakladatelství JOTA, nese podnázev: Jak se točí můj svět. Od jara do zimy, doma, v divočině, v mé hlavě. Jako čtenář jsem byla překvapená, že sedmnáctiletý kluk mi dokáže osvětlit mnohé emoční děje tak, že je silně prožiju při čtení s ním. Je to velmi důležitá kniha pro pochopení autistického vysoce citlivého člověka.

Celou recenzi čtěte zde>> 

Autor: Dagmar Edith Holá

Zdroj: Sedmnáctiletý Dara McAnulty přes přírodu vysvětluje své autistické vnímání a prožívání - ATYP magazín (atypmagazin.cz)

Související produkty

Deník mladého přírodovědce

Běžná cena: 348 Kč
Naše cena: 278 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO