A. Halada, GolfDigest.cz: Kdo je Woods? Golfový Michael Jackson?

Kdo má rád Tigera Woodse a s nadšením mu fandí, ten může mít po přečtení jeho zevrubné biografie, která vyšla na jaře 2018 v USA a nyní ji vydává v češtině nakladatelství Jota, smíšené pocity. Kniha totiž ještě zesiluje to, co o hráči víme od aféry v roce 2009: že sice výtečně ovládá golf, ale výtečnou osobností zrovna není.

Americká publicistika má bohatou tradici a v některých svých projevech dosahuje mimořádné úrovně. Dobří američtí novináři jsou nezávislí, otevření, kritičtí, umí pracovat se zdroji a dokáží tunám materiálu, který nasbírají, dodat formu i působivý příběh. Přesně tohle udělali autoři knihy „Tiger Woods“ Jeff Benedict a Armen Keteyian. Četl jsem vícero příběhů světových sportovců, ale co si vybavuji, tak s jejich knihou je srovnatelný jen brilantní portrét tenisty Andre Agassiho nazvaný Open. Ostatně jak knihu Open (česky 2010), tak nynějšího Tigera Woodse (v dobrém překladu Petra Nosálka) vydalo brněnské nakladatelství Jota.

Autoři pořídili na 400 rozhovorů s nejrůznějšími lidmi, kteří se s Woodsem setkali. Čerpali z mnoha článků, knih, dokumentů, televizních záznamů. Na více než 400 stranách podávají celý Woodsův život. Ano, je to především život, nikoli jen popis turnajů, her i výher. Jde tu více o člověka než o golf.

Nelze tlumočit vše, co autoři podrobně popisují. Čtěte a pochopíte… Děj začíná na hřbitově a cválá kupředu jako napínavý thriller. Nejen proto, že Woodsův život je skutečně nabitý událostmi a zvraty, ale také proto, že autoři umí výborně psát. Kniha čtenáře doslova pohltí. Ovšem to, co ji povyšuje nad běžné biografie, je způsob, jakým vykresluje hráčovu osobnost. Je to výstižná studie a psychologický vhled do duše rozporuplného jedince.

Woods byl obdařen mimořádným talentem a vychován k jediné věci - hrát golf a stát se vítězem. Byla v něm vypěstována vůle i mentální odolnost. Ale nebyl vychováván jako dítě, jako člověk. Někdo by řekl, že se stal obětí své jednostrannosti. Další usoudí, že ho semlelo jeho výsadní postavení i složitý úděl. Jiný si pomyslí, že je to politováníhodný případ dítěte, jehož psychický vývoj byl silně pokřiven. Skoro jako u Michaela Jacksona. Charakterové nedostatky a povahové zvláštnosti přitom byly dlouho překryty sportovními triumfy, vnějšími výhrami.

Celou recenzi čtěte zde>>

Autor: Andrej Halada
Zdroj:
www.golfdigest.cz

 

Související produkty

Akce

Tiger Woods

Běžná cena: 498 Kč
Naše cena: 99 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO