Zveme do Národního divadla Brno: Glagolská mše / Z mrtvého domu

Netradiční spojení opery Z mrtvého domu a scénické podoby Glagolské mše otevře 8. ročník festivalu Janáček Brno. Dílo nastuduje tým Janáčkovy opery v režii uměleckého šéfa Jiřího Heřmana. Hudebního nastudování se ujme světově uznávaný dirigent Jakub Hrůša.

Z mrtvého domu i Glagolská mše jsou posledními díly z velkolepé tvorby Leoše Janáčka. Jakub Hrůša příznačně přirovnal spojení těchto dvou děl k jing a jang (či mužskému a ženskému principu). Stejné téma duchovnosti, ale užité v originálním kontextu, východoslovanská a svým způsobem nadčasová látka a přechod od temnoty ke světlu - to je podstatou Glagolské mše a Z mrtvého domu a dohromady tato dvě díla tvoří jedinečnou inscenaci a velkou duchovní cestu.

Opera Z mrtvého domu vypráví příběh vězňů žijících v krutých podmínkách sibiřské věznice. Za každým jménem se skrývá strastiplný lidský osud, neštěstí, zlo i jiskra naděje. Kousek po kousku, v malých útržcích vypráví jejich příběhy Leoš Janáček ve svém posledním, velkolepém díle. Scénická podoba Glagolské mše jako pokračování opery Z mrtvého domu pak dává oběma dílům novou výpověď o síle víry v člověka.

Hlavních rolí se zhostí souborové i externí hvězdy jako například Roman Hoza v roli Gorjančikova, Gianluca Zampieri jako Luka, Peter Berger jako Skuratov, Pavol Kubáň jako Šiškov či Jan Šťáva v roli Placmajora.

Premiéra proběhne 2. listopadu 2022.

Reprízy: 3. listopadu, 6. listopadu, 26. listopadu a 21. ledna 2023.

Vstupenky k zakoupení zde: https://www.ndbrno.cz/opera/z-mrtveho-domu-glagolska-mse-2/

Foto: Marek Olbrzymek 

© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO