Rozhovor s Michalem Petrovem pro časopis Svět ženy

Ohlížet se za pomalejší dobou je svůdné...
... říká Michal Petrov, autor televizního cyklu Retro a publikací Retro CS. 

Jeho knihy o všedním životě v Československu před rokem '89 získaly ocenění Bestseller roku v kategorii populárně-naučná literatura. Nejlepší důkaz toho, že rádi vzpomínáme. 

* Proč myslíte, že lidi ujíždějí na retru? 

U každé generace je to jiné. Pamětníci ze stesku, z nostalgie. Ohlížejí se za částí života, kdy měli víc sil nebo kdy byli bezstarostnými dětmi. Navíc život se zrychlil, civilizace se proměnila natolik, že ohlížet se za pomalejší dobou je svůdné. V neposlední řadě je retro připomenutí neglobalizovaného světa, kdy se obchody nepodobaly jako vejce vejci, kdy přejet hranice znamenalo vidět jiné zboží a kdy značky byly národním bohatstvím. Tohle jsou pro pamětníky některé důvody, proč se nechávají nést na vlně nostalgie a leccos z toho osloví i mladou generaci. U ní je motiv jednodušší - retro je cool. 

* Takže bude retro zajímat i generaci dnešních dětí? 

Rodičovské retro už je zajímá, a až se stanou samy pamětníky, taky je retrovlny osloví. Ale asi to bude slabší. Jednak je svět globalizovaný, jak jsem o tom mluvil, a i rychlost, s níž dneska svět běží, podle mého brání tomu, aby člověk prožíval věci stejně hluboce jako před několika desetiletími. 

* Když jste připravoval knihy „Retro CS“, bylo snadné shánět podklady? 

Nebylo a stále to není snadné. Je to prakticky nekonečný proces. Pořád obohacuju archiv, pořád žhavím skener, pořád třídím a pojmenovávám soubory. Je to otročina, ale taková, která člověka těší. Už připravuju třetí díl. Jestli všechno půjde, jak má, tak by se měl prodávat příští rok před Vánocemi. 

Zdroj: Svět ženy, http://www.svetzeny.cz/

Související produkty

Ocenění

Retro ČS 2

Běžná cena: 498 Kč
Naše cena: 349 Kč
Ocenění

RETRO ČS - limitovaná edice

Běžná cena: 548 Kč
Naše cena: 384 Kč
Ocenění

RETRO ČS

Běžná cena: 498 Kč
Naše cena: 349 Kč
© 2022, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO