Rozhovor / Kalorické tabulky.cz: Zavádějte změny do života

Zavádějte změny do života tak, abyste z nich měli radost a dávaly dlouhodobě smysl, říká Barbora Tlustá, autorka knihy Bez obalu

Tentokrát si povídáme s podnikavou Barborou Tlustou, které není lhostejné to, jak se chováme k naší matičce Zemi.

O životě bez obalů a hospodaření nejen s potravinami se dovíte v její knize Bez obalu. Speciální ochutnávku jejích názorů pro uživatele aplikace Kalorickétabulky.cz si můžete přečíst právě nyní.


Naši čtenáři asi přemýšlejí o jídle více a hlavně opravdu dopředu díky tomu, že si hlídají živiny a kalorické hodnoty. V souvislostí s naší filozofií mě oslovila i jedna z vašich rad: „Nechoďte nakupovat hladoví“. Jak a kde konkrétně nejraději nakupujete vy? A plánujete nějak dopředu, co bude vaše rodina jíst?
Nejraději bych už nenakupovala vůbec a všechno ovoce a zeleninu měla z vlastní zahrady. Ale jsme venkovani teprve necelý rok, takže to bude na dlouho. Nejvíce nakupuji na trhu, v bezobalových obchodech a od drobných výrobců, ke kterým si můžu osobně zajet třeba pro maso nebo sýry. Dlouhodobě nepodporuji velkochovy, takže maso ani mléčné výrobky nenakupujeme v supermarketech. Jinak se samozřejmě nákupu v klasickém obchodě někdy nevyhnu, ale mnohem raději mám ty menší s lokálními produkty. Většinou nakupuji i se synem a složení nákupu a co budeme vařit vymýšlíme společně. Moc dopředu neplánuji, naše nákupy vypadají totiž podobně – hodně ovoce a zeleniny, luštěniny, ořechové mouky, těstoviny. A teprve doma pak vymýšlíme, jaké dobroty uvaříme.

Ve své knize se přiznáváte, že ještě během studií jste byla zářným příkladem všeho nezdravého, neekologického a nezodpovědného. Zlom nastal, když jste uvažovala o dítěti. Odrazil se váš nový životní styl na vašem zdraví? Pociťoval jste třeba nějaké zásadní zlepšení?
Určitě ano. Před těhotenstvím jsem si dala totální detox organismu a cca půl roku jsem byla na RAW – tedy syrové rostlinné stravě. Že se člověk změní fyzicky je jasný (během toho půl roku jsem zhubla z cca sedmdesáti kilo na padesát. A tak to zůstalo až do těhotenství. Ale nejvíce mě asi na změně stravování překvapila změna psychická. Když člověk nemá hlavu zaplácanou nekvalitním jídlem, začne trochu jinak přemýšlet. Udělá si pořádek v tom, co chce a nechce. Vlastně jsem úplně od základů změnila svůj životní styl a nakopl mě k tomu právě detox a změna stravování. Teď už se RAW sice nestravuji, ale nekupuji průmyslově zpracovávané potraviny. A hlavní část mého jídelníčku tvoří stále zelenina. Co se týče váhy, tak mám teď asi o deset kilo více než před otěhotněním, kdy jsem, přiznávám, jídlo vůbec neřešila, a hřešila vším možným. K tomu, abych se cítila ve svém těle maximálně komfortně, bych ráda zase pár kilo zhubla, ale nějak to nehrotím.

Zaujala mě také myšlenka výměny přebytků. Pozoruji už delší dobu v naší uzavřené skupině na facebooku (Hubneme a jíme zdravě s Kalorickými tabulkami), že řada uživatelů má bohatou úrodu, někteří zase žijí ve městě a jsou odkázání na obchody. Máte s touto výměnou nějakou osobní zkušenost a co byste třeba našim uživatelům poradila, aby se pak necítili rozčarováni a nějakým způsobem ošizeni. Jak na to v praxi? Vychází se třeba z přibližné prodejní ceny nebo je to prostě takové to – vyměníme, co máme.
Je to na individuální domluvě. Já osobně si myslím, že je to skvělá věc. Mám i osobní zkušenost. Zkrátka stačí se domluvit k oboustranné spokojenosti. Ideální variantou jsou výměny „přebytek za přebytek“. Často jsou teď výměny ve stylu „vyměním rajčata za ty a ty sušenky z toho a toho obchodu“. Ale ta podstata a myšlenka jsou trochu jinde. Ale protože každý máme jiné možnosti, chápu, že někdy funguje i takto.

 

Celý rozhovor čtěte zde>>

Autor: Marcela Macáková

Zdroj: www.kaloricketabulky.cz

Související produkty

Ocenění

Bez obalu

Běžná cena: 328 Kč
Naše cena: 262 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO