Román Terezy Dobiášové Tajemství nominován na Magnesii Literu!

Spolek Litera vyhlásil ve čtvrtek 10. března nominace 21. ročníku knižních cen Magnesia Litera. V kategorii DILIA Litera za Debut roku byl nominován román Terezy Dobiášové Tajemství s podtitulem neskutečný příběh Anežky České.

Autorka se v knize inspirovala životním příběhem Anežky České – patronky nemocných, chudých a trpících a nositelky míru. Román stojí na půdorysu dochovaných historických faktů, s nimiž zachází velmi volně, protože jeho smyslem není doslovné vylíčení dějů, ale skrz vyprávění příběhu vhled do duše významné ženské postavy českých dějin, o níž se tradovala předpověď, že „Až bude Anežka Česká svatořečena, zavládne v českých zemích svoboda“. Což se nakonec také stalo – svatořečena byla pět dní před sametovou revolucí.

Tereza Dobiášová je autorka, režisérka, dramaturgyně, kurátorka a kulturní manažerka. O knize Tajemství prohlásila: Tento příběh vyprávím stejně, jako kronikář Kosmas sepisoval své příběhy, které mě ve škole učili přijímat jako historickou pravdu, i když to vlastně byla jen pravda vítězů své doby. … Ale co když se ty příběhy odehrály jinak? Co když v sobě mohou uchovat i „jinou“ pravdu?

Vyprávím příběh ženy ze stránek české historie, ale vyprávím ho ne jako historik, ale jako žena, která se snaží porozumět jiné ženě: Anežce. Je to příběh země ze srdce Evropy, takový, jaký jsem ho odečetla ze života kolem sebe mezi lety 2018 a 2021. Tak, jak ho vyprávím, se asi nemohl stát. … Anebo snad…? Kdo ví?“

Ceny Magnesia Litera budou slavnostně vyhlášeny 10. dubna, přímý přenos můžete sledovat na ČT Art.

Více na https://magnesia-litera.cz/, nezapomeňte také hlasovat v kategorii Kosmas cena čtenářů.

 

Související produkty

Ocenění

Tajemství

Běžná cena: 498 Kč
Naše cena: 398 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO