Novinky NdB: 250 let od narození hudebního génia – pocta Beethovenovi

U příležitosti prosincového 250. výročí narození Ludwiga van Beethovena uvede Balet NdB mimořádný premiérový projekt ve spolupráci s Janáčkovou operou. Původní balet na scéně Janáčkova divadla v choreografii uměleckého šéfa baletu Mária Radačovského má ambice oslovit kromě baletního publika také milovníky opery i Beethovenových orchestrálních a komorních hudebních děl.

V novém libretu, výtvarné podobě a především choreografii vzniká v Baletu NdB dílo velkého a důstojného rozsahu jako vklad Národního divadla Brno k celosvětovým oslavám Beethovenova výročí narození. V nové inscenaci se představí jak sólisté a sbor Baletu NdB, tak i sólisté a sbor Janáčkovy opery, orchestr Janáčkovy opery a klavírní virtuos Jiří Hrubý. Hudební dramaturgie vznikala ve spolupráci choreografa a dirigenta představení Jakuba Kleckera. V baletu zazní symfonická Beethovenova tvorba v podobě 5., 6., 7. a 9. symfonie, ale i komorní tvorba zastoupená klavírními sonátami. Stejně jako Beethoven boural zažité přístupy, rozhodl se i Mário Radačovský pro nezvyklé výtvarné řešení. To se týká především netradičního uspořádání jeviště, kde budou přítomna všechna tři umělecká tělesa a kde balet bude blíže divákům tančit na proscéniu a přední části jeviště.

Autorem výtvarné koncepce scénografie je ve spolupráci s choreografem uznávaný brněnský výtvarník Jaroslav Milfajt. Kostýmy navrhla Ludmila Várossová, která stejně jako scénograf spolupracuje s Baletem NdB již poněkolikáté.

Více na www.ndbrno.cz/balet/beethoven

© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO