National Geographic: Měl jsem kliku. Josef Rakoncaj slaví 70 let

Josef Rakoncaj, jedna z největších osobností našeho horolezectví, slaví 70. narozeniny (6. 4. 1951). Slaví je stylově – knihou Měl jsem kliku. S dvorním spoluautorem Miloňem Jasanským bilancuje svůj horolezecký život. Přehledně a důkladně. Rozhodně nečekejte leporelo s velkými barevnými fotografiemi světových velehor doplněnými textem plným klišé.

Šestá kniha

O svých výstupech v Himálaji napsali Rakoncaj s Jasanským pět knih, doposud vyšly v nákladu téměř 230 000 výtisků. Už jejich prvotina K2 – 8 611 m (1986) o úspěšném výstupu na nejobávanější osmitisícovku K2 (31. 7. 1983) se stala bestselerem, který tehdejší horolezecká cestovatelská generace musela mít „povinně“ ve svých knihovnách.

Měl jsem kliku je nyní šestou publikací a šestým společným dílem. Nevypráví o jednom vrcholu, jedné hoře, jedné oblasti a jediné expedici. Toto je bilance horolezeckého života, která zaujme už při zběžném prolistování. Výpravností, fotografiemi, nadhledem… Nemusíte se obávat přemíry nostalgie. S tímto nekompromisním zabijákem podobných publikací autoři zacházejí jako se vzácným šafránem – opatrně.

Josef „Rak“ Rakoncaj zamířil do nejvyšších světových pohoří díky lezení na pískovcových skalách v Českém ráji (na kontě zde má neskutečných 11 700 výstupů). Přes Vysoké Tatry, Alpy a Kavkaz se dostal až do velehor. V Himálaji zažil přelomovou éru, když se měnilo myšlení elitních horolezců a nastupující generace začala – na úkor velkých expedic – prosazovat alpský styl horolezeckých výstupů.

Základ knížky tvoří vyprávění o výstupech, kterých si Rakoncaj cení nejvýš, a nejvíc pro něj znamenají. Jeho pojetí „vylézt nahoru zásadně bez kyslíku a pokud možno nejobtížnější cestou“ je zárukou, že se ani na okamžik nebudete nudit.

Rakoncaj

Čas a zase čas

Ti, kdo mají v knihovně předchozí knihy těchto autorů, možná vezmou publikaci Měl jsem kliku do rukou s pocitem – „asi nebudu číst nic nového“. Budou však překvapeni. Horolezecká část Rakoncajova života je rozprostřena na 326 stránkách, a tomu popis jeho horolezeckých úspěchů v jednotlivých knihách nemůže konkurovat. Plynoucí čas, který se autoři snaží poctivě zachytit, dává knize úplně jiný rozměr. Uvědomíte si to hned na začátku.

Úvod Miloně Jasanského a Rakoncajovo stručné hodnocení třiapadesáti let lezení by obstály i na konci knihy, kde popisuje lezení se synem na Baffinově ostrově. Máte dojem, jako by příběh znovu začínal. Jako když se bájný had Uroboros zakousne do svého ocasu.

Celý článek čtěte ZDE>>

Autor: Hynek Adámek

Zdroj: www.national-geographic.cz/

 

© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO