M. Kliková, iLiteratura.cz: Rozhovor s Meikem Wikingem

„Severské země nejsou utopie. Dokáží vytvářet dobré rámcové podmínky pro kvalitní život, ale nejsou bezchybné,“ říká v rozhovoru dánský autor Meik Wiking, který se proslavil svými knihami na téma spokojeného životního stylu s mystickým názvem „hygge“.

Meik Wiking (nar. 1978) je ředitel The Happiness Research Institute v Kodani. Tento nezávislý think tank se zabývá tím, proč jsou lidé v některých zemích šťastnější než v jiných. Wiking vydal na toto téma několik úspěšných a hojně překládaných publikací, z nichž dvě – knihy Hygge (česky 2017) a Lykke (česky 2018) – si mohou přečíst i čeští čtenáři.

iLiteratura: Hygge byl ještě před pár lety výraz pro poměrně intimní fenomén, který byl pevně zakotven v dánské společnosti, ale v zahraničí s ním byli obeznámeni jen lidé dobře znalí dánské kultury a jazyka. Před dvěma lety se z něj stal globálně známý pojem a uznávaný životní styl. Ovšem do světa ho neprodali Dánové, ale Britové, kteří si u Dánů objednali řadu knih o hygge. Proč si vybrali právě dánské hygge a co jim schází? 
Meik Wiking: V posledních letech zažíváme celkově velký zájem o skandinávskou kulturu. Všeobecně se má za to, že se severským zemím daří vytvářet podmínky pro dobrý život. K tomu se přidává například i úspěšný export dánských televizních seriálů, v nichž nahlížíme pod pokličku našeho životního stylu. 
Je pravda, že boom ohledně hygge vzešel z Británie, avšak hygge nalezneme i v mnoha jiných zemích, rozdíl je jen v tom, že Dánové pro něj mají výraz. Tady vidíme, jakou moc má řeč. Je úžasné, že můžeme nabídnout slovo, díky němuž si ve všedním dni všimneme hezkých věcí.

iLiteratura: Vaše knihy se překládají do 38 jazyků. Proč mají lidé po celém světě potřebu si číst o nalézání pohodové atmosféry a štěstí? Domníváte se, že jim cosi podstatného schází? 
Meik Wiking: Lidé obecně něco hledají a zjistili, že po štěstí pátrali na špatných místech. Někteří mají za to, že spokojenost závisí na bohatství společnosti. Takovým příkladem je Jižní Korea, odkud k nám do institutu přijíždí mnoho delegací. Korejcům se v krátkém časovém rozmezí podařilo dosáhnout velkého ekonomického růstu, ovšem naprosto selhali ve vytváření podmínek pro kvalitnější život občanů. Právě oni často jezdí do Skandinávie zkoumat, jak by se dala jejich situace zlepšit.

Celý rozhovor čtěte zde>>

Autor: Markéta Kliková

Zdroj: www.iliteratura.cz 

Související produkty

Hygge

Běžná cena: 348 Kč
Naše cena: 278 Kč

Lykke

Běžná cena: 298 Kč
Naše cena: 238 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO