5 otázek pro... / Václav Šilha

Položili jsme 5 otázek 5 našim autorům. Odpovídá Václav Šilha. 

Čtete? 
Přiznám se, že v poslední době moc ne. Hodně času trávím úpravou a editací fotografií a více než beletrii nyní čtu manuály k programům. Vím, že je to hrůza, ale určitě mám v plánu tento nedostatek napravit. :)

Jakou knihu jste měl v dětství nejraději? 
Vybrat jednu je problém. Určitě to byli Lovci mamutů. Tahle kniha byla dlouho top v mém žebříčku. No a potom přišel na řadu Karel May, Jules Verne, Alexander Dumas a další.

Kdy jste začal fotit? 
První vážné focení bylo v roce 2000 ve Francouzské Polynésii. Myslím, že od toho data se dá mluvit o mém začátku.

Kdy jste měl svou první samostatnou výstavu? 
První samostatná výstava byla dokonce v zahraničí. V roce 2006 jsem měl výstavu v Trenčíně. Na to, že jsem fotil tenkrát jen 6 let, to byl celkem fofr. J

Co fotíte nejraději? 
To je těžká otázka. Já miluji fotografii a je mi celkem jedno, co na ní je. Rozhodně mám ale nejblíže k přírodě a lidem.

Václav ŠilhaVáclav Šilha (nar. 1963) patří mezi uznávané české fotografy. S fotoaparátem v ruce procestoval všech šest kontinentů včetně Antarktidy. Jeho snímky obdržely mnohá česká i světová ocenění. Je držitelem druhé ceny v rámci novinářské soutěže Czech Press Photo 2006.

První cenu získal v roce 2012 a o dva roky později k nim přidal ještě cenu Trigema. Ze zahraničních ocenění se může pyšnit zlatou medailí z 16. mezinárodního bienále FIAP v Norsku v kategorii Savci od NSFF (Mezinárodní fotografická federace umění). Jeho snímky se objevily v magazínech BBC Wildlife MagazineNational Geographic a dalších titulech napříč celým světem.

Jeho unikátní fotografie zachycující souboj hrošího stáda s krokodýlem byly zařazeny do ročenky Ripleys Believe it or Not. Je spoluautorem knih Divoká planetaAfrika v nás a Afrika v nás II. Pravidelně o svých cestách a dobrodružstvích přednáší a v současnosti podniká expedice za mizejícími civilizacemi.

 

Související produkty

Na vlnách

Běžná cena: 598 Kč
Naše cena: 478 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO