5 otázek pro... / Kateřina Dubská

Položili jsme 5 stejných otázek 5 našim autorům. Odpovídá Kateřina Dubská.  

Čtete? 
To je stejná otázka jako: Dýcháte? :-) 

Jakou knihu jste měla v dětství nejraději? 
Babičku Boženy Němcové, Děti z Bullerbynu, Gabru a Málinku, Káju Maříka a Rychlé šípy. Ale velmi brzy jsem přesedlala na knihy pro dospělé. Zejména na ty, o kterých mi maminka řekla, že je ještě nesmím číst, protože nejsou vhodné pro děti. A že se do nich po jejím odchodu z bytu okamžitě pustím, zjistila toho dne, kdy jsem marodila s angínou, a usnula s hlavou v Naně od Zoly. Takže mi tu Nanu naštvaně omlátila o hlavu, a možná proto jsem teď spisovatelka.

Máte nějaký psací rituál? 
Ty má asi každý spisovatel, aby se uvedl do psavého stavu. Ráno si uvařím kávu, zapálím si, pustím počítač a při blaženém vyfukování kouře přečtu, co jsem napsala včera. A mám výmluvu, že nemůžu přestat kouřit, protože bych tím pádem už nikdy nic nenapsala.

Kdo je prvním čtenářem vašich rukopisů? 
Mám několik testovacích čtenářů – maminku a dceru – taktéž velkých čtenářek, a pak už se to různí dle potřeby dané knihy. Někdy potřebuji odborníka na koně, někdy klinického psychologa a často znalce místního dialektu. U mé poslední knihy to byl pro změnu rocker. :-)

Kde berete inspiraci? 
Já ji neberu, ona občas usedne sama a zcela nečekaně. Naposledy se objevila, když jsem si jednoho večera čistila zuby před spaním. A to jsem se ještě ten den ráno divila, proč mi to psaní nejde. A hned druhé ráno jsem začala psát úplně jinou knihu. Protože jak Múza sedne, tak už s tím nic nenadělám, jelikož mám hlavu plnou příběhu a písmenek
.

 

Kateřina DubskáKateřina Dubská (*1965) vystudovala Střední odbornou školu knihovnickou v Brně a Filozofickou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Je spoluzakladatelkou firmy Computer Press a vydavatelství ERA. V roce 2001 založila Nadační fond Verda, který jako jediný soukromý nadační fond u nás podporuje romské studenty.

V současné době žije v Bílých Karpatech na samotě u lesa, užívá života a píše knihy. V Nakladatelství JOTA vyšel v roce 2013 autorčin první román Člověk Gabriel, v roce 2015 následován románem Dcery a v roce 2016 sbírkou opravdových příběhů Malé zázraky. Roku 2018 publikovala humoristické příběhy ze svého života Z kopce do kopce.

Její zatím poslední román Hendrixova kytara vyšel v roce 2021.

 

Související produkty

Hendrixova kytara

Běžná cena: 398 Kč
Naše cena: 318 Kč

Malé zázraky

Běžná cena: 278 Kč
Naše cena: 222 Kč

Dcery

Běžná cena: 458 Kč
Naše cena: 366 Kč

Člověk Gabriel

Běžná cena: 328 Kč
Naše cena: 262 Kč

Z kopce do kopce

Běžná cena: 298 Kč
Naše cena: 238 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO