Náhled do života cestovatelské legendy

V únoru 2017 legendární český cestovatel Miroslav Zikmund oslavil devadesáté osmé narozeniny. Název nejnovější knihy o životě tohoto dobrodruha, Století Miroslava Zikmunda, tedy rozhodně nepřehání. Miroslav Zikmund sám říká, že naši první republiku vždycky považoval za svého staršího bratříčka. Narodil se koneckonců jen několik měsíců po vyhlášení nezávislosti na Rakousku-Uhersku, dospíval na prvorepublikovém gymnáziu, ještě před Mnichovem nastoupil na Vysokou školu obchodní. Za války se snažil normálně žít jako všichni ostatní a ještě před únorem 48 vyrazil s nejlepším přítelem Jiřím Hanzelkou na první velkou cestu do Afriky. Zažil stalinský komunismus, pražské jaro, normalizaci, sametovou revoluci a žije ve svém milovaném Zlíně dodnes. Století Miroslava Zikmunda, kniha označovaná jako cestopis životem, tak doslova pokrývá téměř celých sto let. Nečekejte ale zevrubný popis tohoto fascinujícího života, kniha je doplňkem ke stejnojmennému filmu, který do kin přišel v roce 2014, a tak na čtenáře místo životopisu cestovatelské legendy čeká směs citací, vzpomínek, dobových fotografií a vyňatků z expedičních deníků. O to zajímavější obraz ale kniha poskytuje.

Téměř pěti set stránková knížka má hned čtyři autory, režiséra Petra Horkého, spisovatele Miroslava Náplavu, novináře Vladimíra Kroce a zejména hlavního protagonistu Miroslava Zikmunda. Koho zajímají zážitky z cest, najde jich v knize jen pomálu, však jim už věnovali Zikmund spolu s Hanzelkou nejeden vlastní text, které jsou mezi čtenáři stále populární a čtené. Autoři knihy si tak správně uvědomili, že česká literární scéna nepotřebuje další převyprávění expedic, které budou mít ve své původní podobě, knížkách Zikmunda a Hanzelky, stejně vždycky to největší kouzlo, ale naopak něco jiného. Dali si za cíl nahlédnout do života slavného cestovatele, objevit to, co stálo za Tatrou a dvěma dobrodruhy, kteří ve své době doslova uhranuli celé Československo.

Kniha čerpá ze Zikmundových neuvěřitelných archivů, kde má pečlivě setříděné nejrůznější deníky, fotografie, mapy a plány, které si střádá už od patnácti let, a pak také samozřejmě z vlastních vzpomínek. Autoři knihy jasně přiznávají, že v tomto archivu zůstal ještě nespočet materiálů, které dosud nebyly zpracovány a není v silách člověka obsáhnout vše důležité v jedné knize, a tak na nás čekají jen střípky z mozaiky dlouhého života.

Zikmund a Hanzelka byli jedni z prvních, kteří se vydali na cestu podobného druhu, a jejich jména jsou mezi Čechy známá dodnes. To, čím ale vystoupili z davu, nebylo jen cestování, nýbrž i preciznost zpracovávání všech zážitků a poznatků z cest. Jak je v knize uvedeno, dvakrát tak dlouho trvalo uspořádání materiálů o nějaké expedici, než expedice samotná, někdy dokonce i déle. Díky knize Století Miroslava Zikmunda dostane čtenář příležitost uvědomit si, že oba dva cestovatelé byli víc než jen dobrodruhy, kteří se vydali s automobilem poznávat svět, ale že byli i výjimečnými lidmi s velkým množstvím zájmů a aktivit, za jejichž výpravami stály normální životy běžných lidí se všemi jejich strastmi i radostmi.

Autoři si na filmové knížce dali doopravdy záležet. Zajímavé texty jsou nesmírně fascinující a čtivé, navíc doplněné velkoformátovými fotografiemi jak z natáčení, tak ze Zikmundova života. Ale najdeme v ní nejen to. Oplývá také spoustou naskenovaných deníků, črtaných mapek, seznamů a nejrůznějších dokumentů, které se daly nalézt ve výjimečně rozsáhlém archivu.

Pro ty, které baví číst o zajímavých lidech, o lidech, kteří toho hodně zažili a mají co vyprávět, bude krásně zpracovaná kniha hotovým pokladem. A rozhodně je povedeným vzdáním holdu téměř devětadevadesátileté osobnosti Miroslava Zikmunda, který stále inspiruje nové generace k cestování a poznávání okolního světa. Díky knížce se dostaneme na vzrušující exkurzi do života jedinečného člověka a budeme moci jeho očima spatřit celých sto let naší historie.

Autor: Lucie Šajnarová
Zdroj: https://www.cbdb.cz/

 

Související produkty

© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO