Emil Boček oslaví 99. narozeniny

Brněnský rodák, český válečný veterán, příslušník čs. letectva ve Velké Británii Emil Boček slaví 25. února své 99. narozeniny.

V roce 1939 ilegálně opustil území protektorátu a vstoupil do československé zahraniční armády. Jako vojín pěšího pluku se účastnil ústupových bojů ve Francii v létě 1940. V září 1940 byl již v Británii a přihlásil se k letectvu. Nejdříve sloužil jako mechanik u stíhacích strojů, v říjnu 1942 byl přijat do pilotního výcviku a mohl se tak stát jedním z nejmladších československých stíhacích pilotů, kteří měli za sebou operační lety během druhé světové války. Byl přijat do RAF, nejdříve sloužil jako mechanik, poté jako pilot-stíhač u československé 310. stíhací perutě, za sebou má 26 operačních letů.

Prezident Václav Klaus mu v roce 2010 propůjčil nejvyšší státní vyznamenání, Řád Bílého lva III. třídy. Současný prezident Miloš Zeman mu v roce 2019 udělil řád nejvyšší třídy.

Životní příběh a svědectví armádního generála je sepsán formou rozhovorů a vzpomínek, v titulu Emil Boček. Strach jsem si nepřipouštěl.

 

 

Související produkty

Emil Boček. Strach jsem si nepřipouštěl

Běžná cena: 298 Kč
Naše cena: 238 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO