Natálie Skokanová, Fantasyknihy: Sirotčinec slečny Peregrinové: Knihovna duší

Fanoušci Sirotčince slečny Peregrinové se konečně dočkali. Populární série o hrstce dětí obdařených ne úplně běžnými schopnostmi dospěla ke svému konci. Nakladatelství Jota úspěšně vydalo třetí a závěrečnou část – Knihovnu duší. V mé soukromé malé knihovně nemohl tento kousek chybět…

Žánrové zařazení by se dalo označit za trochu zavádějící. Celá trilogie si na horor spíše hraje, než aby jím doopravdy byla. První kniha byla alespoň lehce strašidelná jen z poloviny, Podivné město (tedy číslo dvě) sice bylo místy mrazivé, ale doopravdy se při čtení bát zkrátka nebylo možné… A Knihovna duší? Ehm… Jako běžná fantasy je fajn… Ale vyděsí leda tak žáky mateřské školky, což samozřejmě nevadí, pokud čtete jen tak pro radost. Toto kritérium já splňuji.

Knihovna duší se konečně do hloubky zabývá minulostí a vysvětluje spoustu z toho, co zůstalo minule opomenuto. Je pravda, že do předcházejícího Podivného města by se všechny ty informační pasáže hodily lépe a byly by také aktuálnějšími, nicméně i tak je příjemné nahlédnout do zákulisí toho, co se už stihlo odehrát.

Ransom Riggs opět předvedl, že jeho vypravěčské schopnosti nemají daleko k dokonalosti. Dokázal se bravurně poprat i se situacemi, které postavám (a tím pádem i čtenářům) zkreslovaly vnímání a cítění, ale ani za těchto ztížených podmínek nás neochudit o skvělý zážitek. S vyprávěním z dvanácti myslí naráz by si jen málokterý autor poradil tak dobře.

Jen trochu zamrzel fakt, že autorovi už místy docházejí nápady, pokud jde o schopnosti „podivných osob“. Hrdinové prvního dílu si rozebrali ty nejlepší nadpřirozené výhody pro sebe, tudíž pro protagonisty třetí části zbyla jen nadání, která jsou spíše uhozená a málokdy se dají využít v praxi k něčemu pořádnému.

Třetí díl v ničem nepřevyšuje ty první dva, kdybych je měla jakkoliv subjektivně ohodnotit, nedokázala bych jednu vyzdvihnout výše, než ostatní… A přesně tak to má u sérií být. Ransom Riggs vytvořil podivný svět, který nemá nejmenší problém dávat smysl… Skvělý akční čtenářský zážitek. Zkrátka trilogie, se kterou jsem při zpětném ohlédnutí spokojená. Se Sirotčincem jsme navíc rozhodně neskončili natrvalo. Setkáme se s ním ke konci roku ve filmové podobě zpracované Timem Burtonem.

Hodnocení: 89 %

Autor: Natálie Skokanová
Celý článek na blogu Fantasyknihy»

Související produkty

Sirotčinec slečny Peregrinové: Knihovna duší

Běžná cena: 488 Kč
Naše cena: 390 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO