M. Lollok, iLiteratura.cz: Tajemství

Do jaké míry si můžeme představit vnitřní svět historických osobností, navíc v časech už dost vzdálených? O čem a jak asi přemýšlely, co ovlivňovalo jejich volby a kolik prostoru pro uplatnění své vůle za daných okolnosti vůbec měly? A jak nás jejich příběh může inspirovat dnes? To jsou otázky, které člověka napadají nad knihou Tajemství. Neskutečný příběh Anežky české.

...

O Anežčiných skutečných motivacích se lze jen domýšlet, nevyvratitelný důkaz nikdy mít nebudeme. Dobiášová proto nezastírá, že jde o její vlastní fabulaci na tomto poli (viz i titul Neskutečný příběh Anežky České), že předkládá svou vlastní projekci, zdůrazňující určité otázky a nabízející možné odpovědi. Především je to snaha ukázat, jak Anežka prožívala některé momenty a situace a jak tyto pravděpodobně spoluurčily, že se z ní stala – nejen na svou dobu – tak mimořádná osobnost.

...

Vypravěčsky zvládnutá próza, vybízející místy k pomalejšímu, rozjímavému čtení (obsahuje však také nejednu dobrodružnou pasáž), může rozšířit povědomí o naší významné, ale možná stále málo doceněné světici. Připomene i některé další osobnosti dějin, dá jim konkrétnější, plastickou tvář (kromě zmíněných zaujme například nesympatická postava Leopolda VI., jemuž je Anežka svěřena bezmála na šest let do výchovy – rakouský šlechtic je vylíčen jako cílevědomý, bezskrupulózní a chtělo by se říct až machistický jedinec, který přesně ví, za jakou nitku zatahat, aby dosáhl svých cílů). Tím nejdůležitějším ale je, že násobně překračuje hranice historického románu: ve svém zájmu o to, jak si člověk může utvářet zdroje své životní síly a duchovně růst, je to kniha zcela aktuální.

 

Celou recenzi čtěte zde>> 

Autor:  Marek Lollok

Zdroj

Související produkty

Ocenění

Tajemství

Běžná cena: 498 Kč
Naše cena: 398 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO