M. Kunzová: Žít šťastně můžeme všichni

LYKKE (Tajemství nejšťastnějších lidí na světě ) -  malá kniha v dokonalém designu, která vám na tváři vykouzlí velký šťastný úsměv. Druhý v pořadí autorský titul Meika Wikinga, ředitele Institutu pro výzkum štěstí v Kodani, přináší samé optimistické zprávy a stal se stejně jako HYGGE světovým bestsellerem. Poptávka po štěstí totiž neustále stoupá.   

Lidé touží být šťastní. Smát se od ucha k uchu, být zdraví, úspěšní, mít přátelé, milujícího partnera, rodinu, perspektivní zaměstnání a pytel peněz. To jsou dle vědeckých výzkumů nejčastější podoby štěstí. V čem spočívá to skutečné ? Odpovědět je nelehký úkol i pro Meika Wikinga, světoběžníka, který v rámci své profese zjišťuje míru tohoto fenoménu u obyvatel různých končin světa. Jaká jsou jeho dosavadní zjištění a má Dánsko opravdu monopol na štěstí ? Jistěže ne. Pravdou stále zůstává: "Každý svého štěstí strůjce. Každý kraj jiný mrav." Jsou však jisté, obecně více či méně známé skutečnosti, které k trvalému pocitu štěstí přispívají. Pospolitost, peníze, zdraví, svoboda, důvěra a laskavost představují faktory ovlivňující hladinu hormonů štěstí u každého z nás.

Pospolitost / Sdílení. Člověk je tvor společenský a ke štěstí stačí jedna spřízněná duše. Seznamovat  se, je báječným dobrodružstvím, protože nikdy nevíte na koho narazíte. Zdání klame a zasmušilý soused v domě je ve skutečnosti bodrý chlapík, který navíc umí opravit ucpaný odpad. Využijte každé příležitosti k oslovení lidí i společným aktivitám. Neznámí, stanou se vašimi známými se kterými, můžete například zasednout k prostřenému stolu. Rodina = mini společnost. Věřte, že chvíle strávené s dětmi se odráží na jejich sebevědomí, lásce a důvěře k rodičům po celý život.  

Peníze / Bohatství ? Jsou peníze v životě opravdu tak důležité ? Potřebujete krom střechy nad hlavou, pár nadčasových kusů oblečení (jdou skvěle zkombinovat v X variant), kvalitních čerstvých potravin (postačí jich daleko méně než nezdravých chemicky zpracovaných) i to ostatní, o co doma zakopáváte, stíráte prach a hromadíte ve skříních ? Knihy, časopisy se dají půjčit v knihovně. Méně v kosmetice znamená více a časté návštěvy restaurací se dosti prodraží. Levněji a kvalitněji si uvaříte doma s rodinou či přáteli. Skutečné zážitky se vzpomínkami nikdy nenahradí žádné hmotné statky. Úsměv také nic nestojí a když investovat, tak do vzdělání.

Zdraví / Kdo je zdravý, je šťastný. Carpe Diem ! s kvalitní stravou a pohybem ! Konzumace čerstvých přírodních produktů a jakákoliv fyzická aktivita (stačí obyčejná chůze, nejde o rekordy) zvyšují vitalitu a spokojenost s naším vnitřním i vnějším já. Každodenní chvilka pro sebe (rozjímání, meditace chcete-li) třídí myšlenky a odbourává nadbytečný i zbytečný stres. Tak málo stačí k udržení doživotního zdraví - štěstí.

Svoboda / Být pánem svého času. Skloubit povinnosti se zábavou i odpočinkem do 24 hodin je  velmi náročné. Efektivně je využít, znamená nalézt a eliminovat "žrouty času". Některé činnosti lze  dělat souběžně: při dojíždění, cvičení nebo procházce poslouchat hudbu, audio knihy, učit se cizím jazykům i vést příjemný rozhovor. Rozdělit domácí práce, péči o děti mezi ostatní členy rodiny včetně prarodičů, blízkých přátel, sousedů není ostudou ani známkou neschopnosti. Práce z domova, sdílená pracovní pozice, systém kratších a delších pracovních týdnů jsou současné preferované způsoby, jak zvýšit motivaci a výkonost zaměstnanců. Sám sobě pánem je ideál, který obnáší velkou odvahu jít do nejistoty, ale každý z nás má schopnost v něčem vynikat. Věřte si a směle do toho !

Důvěra / V sebe i ostatní. Vcítit se do pocitů druhého (empatie) je předností k dosažení štěstí. Soutěžit se získáním jen prvního místa, být za každou cenu středem pozornosti, vydávat rozkazy a nařízení, rezolutně trvat na daných pravidlech se dlouhodobě nevyplácí. Ponechat prostor i volnou ruku ostatním, ocenit jejich schopnosti a úmysly je naopak začátkem správné cesty. Spolupracovat, komunikovat, podporovat se a nekontrolovat! Tak se projevuje lidská důvěra, ne naivita.

Laskavost / Nezištně pomáhat druhým tvoří štěstí, lhostejno jakých rozměrů dobrý skutek dosahuje. Maličkosti dělají velké věci a každý den skýtá desítky možností: úsměv, pochvala, podržet dveře, odnést nákup, vyvenčit psa, pohlídat kočárek před obchodem, apod. Dobrovolných a charitativních organizací je nepočítaně a nikdy nového člena neodmítnou. Nečekejte až na Vánoce obdarovávat druhé.

Štěstí je na světě spousta. Stačí se dívat kolem sebe, nemyslet jen na své potřeby a stěžovat si, čeho se nám nedostává. Vždy máme nadbytek něčeho, o co se můžeme podělit. Předat kousek svého štěstí druhým, zvyšuje jeho celkové množství na světě. Všichni můžeme být šťastní ! 

 

Autor: Markéta Kunzová

Související produkty

Hygge

Běžná cena: 348 Kč
Naše cena: 278 Kč

Lykke

Běžná cena: 298 Kč
Naše cena: 238 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO