K. Doubravová, Kukatko.cz: Někdo vrhá slova někdo balvany

Hlavní hrdina knihy Ošklivec je stejně neuchopitelný a divoký jako jeho autor Alexander Boldizar.
Dovolím si citovat z oficiálního textu nakladatele: 
Alexander Boldizar se stal prvním Slovákem, který promoval na Právnické fakultě Harvardovy univerzity. Poté pracoval jako ředitel umělecké galerie na Bali, advokát v San Francisku a v Praze, pseudogejša v Japonsku, poustevník v Tennessee, paleontolog na Sahaře, nosič v Arktidě a na dalších místech. Jeho kniha Ošklivec získala Somerset Prize za nejlepší beletristické dílo roku 2016. V současné době žije v kanadském Vancouveru, kde se baví mimo jiné házením balvanů (jimiž dělá tůně v řece za svým domem pro syna, aby v nich mohl plavat) a škrcením druhých chlápků (přičemž všichni jsou v pyžamu), za což vyhrál zlatou medaili na Panamerickém mistrovství a bronzovou na šampionátu World Masters v brazilském džiu-džitsu. Jeden on-line korejský slovník ho několik roků uváděl jako heslo pro slovo „škaredý“.

Do značné míry jde tak o autobiografický román, v jehož absurdnu budete mít, s povědomím o autorově životní cestě, problém rozlišit realitu od fabulace.

Mužduk Ošklivec IV. je sibiřský horal, který ve volném čase vrhá balvany. Jednoho dne přijde do jejich vesnice skupina amerických právníků a rozhodne se, že odteď nebude Mužduk a jeho lidé jíst kukly žlutých motýlů. Jsou sice chutní, ale chránění. Za motýly sem budou jezdit turisté. Mužduka nikdo doposud nepřekonal v házení balvanů. Právník ho porazil slovem. Proto se Mužduk rozhodl odjet na Harvard a naučit se házet slova místo balvanů.

Hodnocení: 10 bodů z 10

Celou recenzi čtěte zde>>

Autor: Kristina Doubravová
Zdroj: www.kukatko.cz

Související produkty

Ošklivec

Běžná cena: 348 Kč
Naše cena: 278 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO