Rozhovor s Michalem Petrovem, Knihcentrum.cz: „Džíny pro mě byly obsese už v pubertě.“

Na svém kontě má Michal Petrov tři knihy o československém retru a do této sbírky přidává další. Kniha Jeans Story – Retro Blue vás provede světem džínů, fenoménem, který ve své DNA nese gen nesmrtelnosti, jak říká autor v následujícím rozhovoru. 

Džíny mají v každé zemi jiný příběh. Jaký příběh zachycuje vaše kniha?
V té knížce jde asi nejvíc o to, že mají džíny jiný příběh na Východě a jiný na Západě. I když i tady se dají najít styčné body, protože i na tom mnohem konzumněji zaměřeném Západě byly leckdy džíny vzácnost, i tady se vzpomíná na „ty první“, vysněné. Přesto ale dostupnost tohohle zboží v zemích východního bloku byla někde úplně jinde, už proto, že tady fungovaly jen měkké měny a nabídka běžného maloobchodu byla u zboží s nějakou devizovou náročností omezená. To se vztahovalo i na džíny. A když se oficiální nabídka nekryla s oficiální poptávkou, vznikaly různé varianty neoficiálního řešení, jako například pašování, černý trh s valutami i zbožím nebo ilegální výroba napodobenin. A pak tu byly ty sekundární měny, se kterými se platilo ve valutových obchodech a které bořily mýtus o beztřídní společnosti. To bylo příznačné pro všechny země Východu, ale všude se to lišilo více nebo méně podstatně v závislosti na stávajících poměrech.

Proč má kniha anglický název?
Hlavně ze dvou důvodů – protože jsou džíny prostě Amerika a protože jde o mezinárodní fenomén. Žádnému kousku módy se nepovedlo být jednak tak globálním a jednak tak vytrvalým. A napojit se na další oblasti úplně mimo fashion. Džíny úzce souvisely s tím, jak se mladé poválečné generace vymezovaly vůči těm starším, měly velmi silnou vazbu ke kultuře – především k hudbě a k filmu. Během jediného století se jim povedla fantastická metamorfóza, díky níž se přesunuly z fabrik, dolů a farem až na módní mola. Ale především jsou stálicí konfekčního průmyslu, uniformou, kterou dobrovolně obléká téměř každý. S výjimkou Coca-Coly nic tak univerzálního ve světě konzumu neexistuje.

Kde všude jste pro knihu sbíral materiál a jak dlouho jste na ní pracoval?
Obvykle píšu o věcech, které jsem osobně zažil a poznal, protože nechci být závislý jen na interpretacích. I ta nedávná minulost už je totiž dnes interpretována a její obraz to křiví. Takže tím prvním zdrojem je moje vlastní paměť, tím spíš, že džíny pro mě byly obsese už v pubertě. Pak jsou tu dobové materiály, novinová svědectví přímých pozorovatelů dění. Myslím, že takových se mi podařilo shromáždit celkem dost, a ty, které se vztahují k obsahu přímo, najde čtenář i v knize ve formě faksimilií. Cenným zdrojem informací jsou i rozhovory s pamětníky a pamětnická fóra na sociálních sítích. K tématu denimu – i na bývalém Východě – vyšlo několik knih, myslím, že jsem přečetl všechny. A pak jsou tady vizuály, kde třeba ty komerční najde člověk nejen v časopisech, ale i v aukčních nabídkách galerií a fotografické zase v dokumentačních archivních centrech. U tématu souvisejícího s módou hrají roli i second handy a inzeráty. Třeba i z detailů nášivek lze totiž vyčíst leccos, například o globálním přesouvání výroby. Intenzivní práce na zpracování všech materiálů, které jsem shromažďoval léta, trvala asi rok.

 

Celý rozhovor čtěte zde>>

Autor: Kateřina Žídková
Zdroj: 
www.knihcentrum.cz 

Související produkty

Akce

Jeans Story

Běžná cena: 498 Kč
Naše cena: 219 Kč

Retro ČS 1–3

Běžná cena: 1 298 Kč
Naše cena: 1 038 Kč
Akce

Retro ČS 3

Běžná cena: 498 Kč
Naše cena: 219 Kč
Ocenění

Retro ČS 2

Běžná cena: 498 Kč
Naše cena: 398 Kč
Ocenění

RETRO ČS - limitovaná edice

Běžná cena: 548 Kč
Naše cena: 438 Kč
Ocenění

RETRO ČS

Běžná cena: 498 Kč
Naše cena: 398 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO