Rozhovor / Martin Krejsa: Prostřednictvím knihy jsem lezl skoro každý den

Vysokoškolský pedagog, publicista a fotograf Martin Krejsa se věnuje horolezectví od 80. let minulého století. Od roku 2016 působí jako člen správní rady nadačního fondu Historie dobrodružství, pod jehož patronátem vyšla jeho první kniha Navždy první.

Co pro vás znamená horolezectví a kdy poprvé jste měl pocit, že vás to baví?
Horolezectví je pro mne spojeno se spoustou silných zážitků, s množstvím navázaných přátelství a s jistým životním stylem, ve kterémmá své místo láska ke svobodě, k přírodě, k cestování a k dobrodružství. Samozřejmě důležitý je i sportovní aspekt, který byl ale pro mne vždy až druhořadý. Pocit, že mne baví někam lézt, jsem měl již jako dítě. Už jsem se tak zřejmě narodil a opravdu si na ten skutečně první okamžik díky tomu moc nepamatuji.

Vaše kniha zachycuje portréty nejvýznamnějších československých horolezců. Kolik jich je a jak vůbec kniha vznikala?
Do knihy se nakonec vešlo 24 portrétů. Zpracovaných je jich samozřejmě více. S paní redaktorkou Kamilou Hladkou jsme kromě značného rozsahu řešili také nosnou myšlenku knihy a ta je jasně daná: Kniha zachycuje historii československého horolezectví v období od druhé světové války po první výpravy našich horolezců do nejvyšších hor sedmdesátých letech minulého století prostřednictvím vyprávění legendárních českých a slovenských horolezců. 

Je to tedy i odpověď na velmi častou otázku typu: „Proč v knize není Josef Rakoncaj, PoldaSulovský nebo Radek Jaroš?“ S nadhledem říkám, že tito opravdu významní horolezci v knize chybí, protože to jsou v porovnání s popisovanými postavami „cucáci“.

Jak kniha vznikala? Na to není krátká odpověď, protože ten příběh je dlouhý už přes dvacet let. Snažil jsem se jej popsat i v knize v úvodní kapitole. Tak tedy alespoň krátce. V roce 1997 jsem měl možnost zúčastnit se horolezecké výpravy na Nanga Parbat v Pákistánu. V expedici byla i velmi známá jména – Polda Sulovský, Luděk Zahoranský a Dina Štěrbová. Když se pak večer v základním táboře vyprávěly jejich historky z hor, bylo mi líto, že je neznám z žádné knihy. Tehdy jsem si říkal, že by bylo dobré to změnit. O rok později jsem vyrazil se svým méněmluvným kamarádemna tříměsíční lezecký výlet po jihozápadě USA. 

Celý rozhovor čtěte zde>>

Autor: Kateřina Žídková

Zdroj: Knihcentrum.cz

Související produkty

Navždy první

Běžná cena: 898 Kč
Naše cena: 718 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO