5 otázek pro... / Miroslav Bárta

Položili jsme 5 stejných otázek 5 našim autorům. Odpovídá egyptolog Miroslav Bárta.  

Čtete? 
Celý život nadšeně a moc rád. Zoufale se snažím nepřestávat, i když mé současné tempo života tomu až tolik nepřeje. Ale bude líp!

Jakou knihu jste měl v dětství nejraději? 
Není jen jedna, ale je jich celá řada. Verneovky, Mayovky, Foglarovky, Zamarovského knížky o starověku a pyramidách i Ceram, Bohové, hroby a učenci. A to je jen zlomek…

Máte nějaký psací rituál? 
Nemám. Nepíšu systematicky, musím na to mít náladu a sílu, ideální ale je klid, aby se člověk mohl „vnořit“ a dostat do toho správného nastavení, dobré červené víno a doutník jsou skvělým doplňkem.

Kdo je prvním čtenářem vašich rukopisů? 
Když má čas a sílu, tak moje partnerka Olga, pak můj intelektuální souputník Martin Kovář a pár dalších. Záleží také na tom, o čem zrovna píšu.

Kde berete inspiraci? 
Inspirace je všude – rodina, přátelé, náhodné zážitky či příběhy, cesty, někdy to přijde samo a bez očekávání, takové to cvak a je to. Spoustu otázek dlouho řeším a někdy se stane, že najdu odpověď nebo řešení prakticky v okamžiku. Mohlo by to ale být častěji…

 

Miroslav Bárta 5 otázekProf. Mgr. Miroslav Bárta, Dr. (1969) je egyptolog a archeolog, dlouholetý ředitel Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Karlovy. Vede české výzkumy v Egyptě a Súdánu. Kromě egyptologie se dlouhodobě zabývá multidisciplinárním studiem fenoménu kolapsů, vzestupy a pády komplexních civilizací.

Je nositelem mnoha prestižních mezinárodních cen za svou činnost ve vědě (Alexander von Humboldt, Fulbrightovo stipendium, cena nadace Michela Schiff Giorgini), v letech 2003 a 2004 vyučoval na americké University of Pennsylvania, v roce 2014 mu byla na American University v Káhiře udělena tzv. Simpsonova profesura.

Působil také na mnoha univerzitách v západní Evropě i v zámoří. Výsledkem jeho práce je řada publikací. V roce 2019 mu bylo uděleno nejvyšší vědecké ocenění v České republice – Česká hlava.

 

Související produkty

Sedm zákonů

Běžná cena: 448 Kč
Naše cena: 358 Kč

Sedm zákonů – audiokniha

Běžná cena: 378 Kč
Naše cena: 302 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO