Ukázka z knihy Luďka Bukače vyšla v magazínu Bez frází

Úryvek pochází z knihy Moje hokejové století trenérské legendy Luďka Bukače a Františka Suchana, spoluzakladatele Bez frází. Kouč dvojnásobných mistrů světa v ní na základě autobiografického líčení své životní cesty protkané hokejem vysvětluje nejrůznější aspekty vývoje této hry a jejího tréninku.

Když si hráči diktují
Luděk Bukač

Alex Ferguson to udělal, já ne. V Manchesteru měl v týmu velice populárního a zámožného hráče, módní ikonu. Za mužstvo, za jeho výsledky, byl ale samozřejmě zodpovědný kouč. Když mu tedy David Beckham, onen hráč s výsadním postavením směrem k veřejnosti, začal svým chováním narušoval vědomí týmu, projevil se Ferguson emocionálně. Tak, jak je ve sportovním prostředí správné.

Vzal kopačku a po Beckhamovi ji mrštil.

Tímhle gestem dal kabině najevo, že on rozdíly nedělá. Že chce výkon a dodržování pravidel stejně od každého.

Já měl udělat to samé před Světovým pohárem v šestadevadesátém.

„Trenére, dám vám plán, kdy co mám za akce, jak to se mnou bude,“ oznámil mi v průběhu léta Jarda Jágr. Tehdy už měl za sebou vítězství v produktivitě NHL, dva Stanley Cupy či sezonu s více než šedesáti góly. Patřil k absolutní špičce soutěže. Proto jsem akceptoval jeho požadavky, ačkoliv už i to bylo přes čáru. Jakékoliv úlevy byly špatně.

Jágr například chtěl, aby hrál jen jeden přípravný zápas. Že do Švédska na generálku necelý týden před startem turnaje určitě nepojede. Později tvrdil, že prý měl angínu.

Dobrá tedy.

K němu se však přidal i Petr Nedvěd. Další světový hráč s ohromným jménem v NHL, pro něhož se jednalo o nadlouho jediný možný start za národní tým. Vzhledem k účasti na olympijských hrách v Lillehammeru v dresu Kanady měl od mezinárodní federace zákaz svoji mateřskou zemi reprezentovat na podnicích IIHF.

Ani Nedvěd do Švédska jet nechtěl. Nebyl si jistý, asi ho bolelo tříslo…

Celou ukázku čtěte zde>>

Zdroj: www.bezfrazi.cz

Související produkty

Bukač. Moje hokejové století

Běžná cena: 398 Kč
Naše cena: 318 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO