Rozhovor s Ředitelem obchodu a marketingu Nakladatelství JOTA, Martinem Trojákem

  •  S Nakladatelstvím JOTA jste do podvědomí čtenářů v poslední době vstoupili hlavně s velmi úspěšným titulem Retro ČS, potažmo pokračováním Retro ČS 2. Jak jste dospěli k tomuto titulu? Proč zrovna kniha zaměřená na retro?

Nápad je z hlavy naší redaktorky Kamily Hladké, která velmi citlivě zaregistrovala zvedající se vlnu nostalgie v naší společnosti. Přes Martinu Vrbovou, která je tváří televizního Retra, jsme se dostali k Michalu Petrovovi… no a z výsledku naší spolupráce se mohou těšit všichni ti, kteří tyto retro věci každodenního života zažili na vlastní kůži nebo si je pamatují z dětství. Těm všem (a nejen jim) je chceme připomenout. Po fenomenálním úspěchu prvního dílu této jedinečné, obrazové publikace o československém retro světě jsme před pár dny vydali díl druhý. Až tedy budete přemýšlet, jakým vánočním dárkem byste mohli potěšit své blízké, odpověď je jasná – Darujte vzpomínky s knihou Retro ČS 2.

  • Jaké vánoční novinky chystáte pro své čtenáře a zákazníky knihkupectví Neoluxor?

Na Vánoce jsme připravili opravdové knižní lahůdky v podobě již zmiňované novinky Retro ČS 2, radost jistě ale také udělá kulinářská bible Umění francouzské kuchyně 2, pokračování erotické série Vášnivý sprosťák, dárková specialita nejen pro fanoušky kultovního seriálu Pán času Doctor Who: 11 doktorů, 11 příběhů nebo pokračování populární příručky domácí výroby Aleny Thomas Děláme si to doma sami 2. Potěší jistě i novinky dalších českých autorů, jako jsou příběhy fotografií a fotografie příběhů Blízká setkání Petra Slavíka, nová kniha pro ženy od Blanky Hoškové Zlato(v)lásky, novinka Zuzany Beranové Poslední nosorožec o boji za záchranu jednoho vztahu anebo Dcery Kateřiny Dubské o rodinných vztazích, které bývají všelijaké, jen ne jednoduché.
Rád bych však doporučil i naše další aktuální bestsellery, jako je Body Book od Cameron Diaz, České dějiny od Petra Čorneje přinášející čtenářům mimo jiné přes 400 fotografií a 34 dokumentů, které tvořily naše dějiny, ale také výjimečnou knihu Simpsonovi: Rodinná historie, vydanou u příležitosti 25. narozenin této svérázné televizní rodiny.

  • Lehce jste také vpluli do vod kuchařského umění oběma díly Umění francouzské kuchyně. Plánujete nějaké další kuchařky? Jak jste na tom s vařením? A potkal byste rádi Julii Childovou?

Českým vydáním Umění francouzské kuchyně 1 a 2, světoznámé bible kulinářského světa, která se ihned po vydání zaslouženě zapsala do povědomí odborné i laické veřejnosti, naše „kuchařské“ ambice zdaleka nekončí. Letos jsme vydali také jedinečnou kuchařku Kuchyně. Dětem vstup povolen, která je výjimečná v tom, že není jen sbírkou receptů, ale hlavně inspirací, jak smysluplně a radostně trávit čas s dětmi. No a aktuální vizionářskou novinkou je kuchařka s potravinou budoucnosti Hmyz na talíři. Pod heslem „Jezte více hmyzu“ vám představíme úžasné, chutné a hlavně zdravé recepty. Takže odhoďte předsudky a dejte si. Třeba svíčkovou se šesti… sarančaty.
Pokud jde o mé vaření, jako čtyřnásobný otec se mohu podělit o svou zkušenost, neboť jsem se nechali inspirovat manifestem našeho bestselleru Líný rodič, tedy zasvětili děti co nejdříve do základů vaření. U nás jsou to teď právě již synové, kteří nám s přehledem vaří sami i nedělní obědy.
A setkání s Julií Childovou? No, svého času bych se byl moc rád nechal pozvat na oběd.

  • Jak vnímáte vývoj papírové knihy a její budoucnost? Jaká je pro vás papírová kniha ve srovnání s elektronickou nebo audio knihou?

Tištěné knihy mají v naší společnosti historicky své nezaměnitelné místo a jsem přesvědčený, že to tak zůstane i do budoucna. Přece jenom u tištěné knihy se vám nikdy nestane, že vám třeba dojde baterie, že?
E-booky i audioknihy si však své místo na slunci rozhodně zaslouží. E-knihy u nás v Nakladatelství JOTA vydáváme již od roku 2010 a aktuálně máme v nabídce více než 300 elektronických knih. Nejžádanějším a naprosto neodolatelným e-titulem je Božský bastard. Spolu s ním je to pak historická detektivka Vykladačka smrti, ale i aktuální hit Život bez pšenice: 30minutová kuchařka s dvěma sty rychlými a jednoduchými recepty, jak zhubnout a uzdravit se.
Z audioknih pak mohu doporučit neuvěřitelně zábavnou rodinnou komedii Doktor Proktor a prdicí prášek od úspěšného Joa Nesbøho.

  • Po roce 2015, který byl knižně velmi úspěšný, přichází rok 2016, který by měl být dle předpovědí stejně bohatý na zajímavé knižní tituly i akce. Co pro tento rok chystáte v Jotě?

Musím říct, že jelikož v Jotě opravdu žijeme (s) knihami, připravujeme pro naše čtenáře velkou spoustu báječných novinek, ze kterých vyberu jen ty opravdu nejočekávanější. Jednou z nich je titul Stingl Miloslav. Biografie cestovatelské legendy, kniha plná neuvěřitelných dobrodružství, humoru a životních píběhů tohoto cestovatele, včetně atraktivních čtenářských bonusů. Dále je to třetí díl bestselleru Sirotčinec slečny Peregrinové pro podivné děti, který se v příštím roce dočká také filmového zpracování, a to nikým jiným než fenomenálním Timem Burtonem. Již avizovanou novinkou bude vydání Století Miroslava Zikmunda, kniha o životě tohoto našeho legendárního cestovatele a badatele. V neposlední řadě bych rád zmínil i Girl Online 2, druhý román Zoe Sugg, jedné z nejúspěšnějších blogerek současnosti, a knihu U kávy o kávě a kávovinách, která tuto neřest povýší na umění a z jejíchž stránek voní nejen káva, ale i moře, hory a exotické dálky.

 

Zdroj: magazín Neoluxor Živě

© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO