Rozhovor s Alenou Thomas: „V té knize je celý můj život.“

Alena Thomas a Děláme si to doma sami 3. „V té knize je celý můj život,“ říká

Alenu Thomas (na snímku s nejmladším synem) jsem viděla poprvé před pěti lety na jaře. V Praze probíhal Svět knihy a my obě tam přijely na křest té své: já byla součástí jednoho povídkového souboru, ona křtila první knihu Děláme si to doma sami. Nervózní jsme byly podle mě stejně, jen ona pak ještě musela odpovídat na spoustu otázek, protože její knížka způsobila mírně řečeno rozruch. Ukazovala, že to, za co utrácíme spousty peněz v obchodech, si doma můžeme vyrobit za pár kaček. Všechno od mýdla, přes sirupy na kašel po prášek na praní nebo kvalitní pleťový krém. Stačí mít dobré ingredience, návod – a můžete eliminovat přebytečnou chemii, stát se eko a bio domácností a ušetřit neskutečnou spoustu peněz. Přesně to, aby ušetřila, ji jako rozvádějící se matku se třemi dětmi k jejímu domácímu vyrábění kdysi přivedlo, ale tuším, že nikdy neměla ani zdání, do jak velkého projektu se rozroste. S podporou vydavatelství JOTA, s desetitisíci fanoušků na sociálních sítích působí revoluci dál a před několika týdny vydala už třetí pokračování svého bestselleru, Děláme si to doma 3. 

Když se díváte na svou poslední knihu… v čem je jiná oproti těm předchozím?
Úplně první, co mě na ní zaujalo, je to, že je tlustší než předchozí díly, o dost. Kdyby se hodilo mluvit takto i o dámě, řekla bych, že je až vypasená. Znám ji zatím pouze z venku. Vyšla před pár týdny, a já ještě neměla čas do ní nahlédnout.

Jak je to možné?!

Těch důvodů je několik. V prvé řadě je pořád vyprodaná. Vždy, když mi dorazí zásilka z nakladatelství, je okamžitě pryč. Druhý důvod je, že si chci její první otevření v klidu užít. A to prostě ještě nenastalo. Každá máma ví, jak to myslím. Každá vícenásobná máma to bude vědět vícenásobně lépe. Třetí důvod je určitá osobní obava. Do třetí knížky jsem dala spoustu energie, jsou tam fotky všech čtyř dětí, na rozdíl od předchozích dílů jsou tam výhradně fotky z našeho domova - zahrady, sadu a okolí domu. Je to ve skrze osobní kniha. Otevřít ji bude jako se podívat na vlastní život. Protože sama nemám čas na sebereflexi našeho života na vesnici, trochu se bojím, co uvnitř uvidím. Tady v tom čtvercovém vydání je celý náš život za poslední rok.

Jaké recepty tam tentokrát najdeme? Soudě podle podtitulu „Herbář pro domácí lékárnu, kosmetický salon i špajz“ se víc přikláníte k přírodě, bylinkám. Je to tak?

Krátce k názvu: když vyšel první díl, nemohla jsem uvěřit, že doopravdy vychází knížka s takovýmto titulem. Že se z ní stane k tomu všemu bestseller, to už bylo úplně mimo moje chápání. Ani ne do roka přišla nabídka na vydání druhého dílu. Tehdy jsem opět usilovně hledala název, ale skončilo to u toho samého. Při nabídce na psaní třetího dílu už prostě bylo jasné, že to bude zase Děláme si to doma sami. Chtěla jsem jej ale pojmout jinak uvnitř. 

Celý rozhovor čtěte zde>>

Autor: Jana Potužníková
Zdroj: www.receptyprodeti.cz 

Související produkty

Děláme si to doma sami 3

Běžná cena: 248 Kč
Naše cena: 198 Kč

Děláme si to doma sami 2

Běžná cena: 398 Kč
Naše cena: 318 Kč
Ocenění

Děláme si to doma sami

Běžná cena: 398 Kč
Naše cena: 318 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO