Román Terezy Dobiášové Tajemství získal Magnesii Literu 2022 za debut roku!

V přímém přenosu České televize proběhlo v neděli 10. dubna na Nové scéně Národního divadla slavnostní vyhlášení literárních cen Magnesia Litera 2022. V ostře sledované kategorii DILIA Litera za debut roku zvítězila kniha Terezy Dobiášové s ilustracemi Petra Nikla Tajemství s podtitulem Neskutečný příběh Anežky České.

Autorka se v knize inspirovala životním příběhem Anežky České – patronky nemocných, chudých a trpících a nositelky míru. Román stojí na půdorysu dochovaných historických faktů, s nimiž zachází velmi volně, protože jeho smyslem není doslovné vylíčení dějů, ale skrz vyprávění příběhu vhled do duše významné ženské postavy českých dějin, o níž se tradovala předpověď, že „až bude Anežka Česká svatořečena, zavládne v českých zemích svoboda.“ A to se také stalo – svatořečena byla pět dní před sametovou revolucí.

Tereza Dobiášová je spisovatelka, režisérka, dramaturgyně, kurátorka a kulturní manažerka. O knize Tajemství prohlásila: „Tento příběh vyprávím stejně, jako kronikář Kosmas sepisoval své příběhy, které mě ve škole učili přijímat jako historickou pravdu, i když to vlastně byla jen pravda vítězů své doby. … Ale co když se ty příběhy odehrály jinak?“ Anežku v románu vylíčila nikoliv jako šablonovitou světici, ale jako dívku plnou života. Tereze Dobiášové Literu předal ředitel agentury Dilia Jiří Srstka.

Autorce srdečně gratulujeme!

Na slavnostní předávání se můžete podívat v archivu České televize: https://www.ceskatelevize.cz/porady/14793290288-magnesia-litera/

Seznam všech výherců najdete na https://magnesia-litera.cz/

Foto: Michal Břicháč

Související produkty

Ocenění

Tajemství

Běžná cena: 498 Kč
Naše cena: 398 Kč
© 2023, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO