Kniha radosti, Jeho Svatost dalajláma XIV. s arcibiskupem Desmondem Tutuem

Nositelé Nobelovy ceny za mír Jeho Svatost dalajláma a arcibiskup Desmond Tutu za sebou mají více než padesát let vyhnanství a ubíjejícího násilí a útlaku. Navzdory jejich strádání – nebo, jak sami říkají, právě kvůli němu – jsou to dva z těch nejradostnějších lidí na světě.

V dubnu 2015 přicestoval arcibiskup Tutu do dalajlámova bydliště v indické Dharamsale oslavit osmdesáté narozeniny Jeho Svatosti a společně vytvořit něco, co, jak doufají, bude dárkem i pro ostatní. Ve svém dlouhém životě hledají odpověď na jednu palčivou otázku: Jak nalézt radost tváří v tvář nevyhnutelnému utrpení lidského života?
Vyměňovali si příběhy, neustále se navzájem škádlili a sdíleli své duchovní praktiky. Během týdne plného radosti a sem tam nějaké té slzy nahlížely tyto dvě světové osobnosti do propasti a zoufalství naší doby a odhalovaly, jak žít život překypující radostí.

Tato kniha nabízí vzácnou příležitost prožít tento zcela jedinečný společně strávený týden od prvního objetí až k závěrečnému sbohem.

Jsme svědky toho, jak zkoumají povahu skutečné radosti a vyrovnávají se s překážkami, které stojí radosti v cestě – ať už je to strach, stres a zlost nebo smutek, nemoc a smrt. Nabídnou nám také osm pilířů radosti, jež vytvářejí základ trvalého štěstí. Po celou dobu se s námi dělí o příběhy, moudrost a vědecká fakta. Nakonec nám prozradí, jak každý den prohlubovat radost cvičeními, která ukotvují emocionální a duchovní život.

Arcibiskup nikdy netvrdil, že je svatý, a dalajláma se považuje za prostého mnicha. V rámci této jedinečné spolupráce nám nabízejí úvahy o skutečném životě plném bolesti a zmatků, uprostřed nichž byli schopni objevit takový stupeň klidu, odvahy a radosti, jakého se všichni můžeme snažit dosáhnout ve vlastním životě.

Celebration © Tenzin Choejor

Související produkty

© 2022, Všechny práva vyhrazena, Nakladatelství Jota, s.r.o. Vytvořila digitální agentura FEO