• Výraz je příliš krátký. Zadejte minimálně 3 znaky

    Nic nebylo nalezeno.

Zbývá 598 Kč do dopravy ZDARMA

Deník 1938–1945

Příběh dívky, která přežila holocaust

ukázka

KNIHA
skladem
348 Kč
(Ušetříte 70 Kč)
278 Kč

Příběh dívky, která přežila holocaust.
Vůbec první vydání autentického deníku pražské židovské dívky vychází s předmluvou Zdeňka Mahlera a doslovem Ivana Klímy.

Deník Helgy Weissové je autentickým svědectvím dívky z pražské židovské rodiny, která přežila hrůzy druhé světové války. Stejně jako v případě Deníku Anny Frankové jde o dílo mezinárodního významu, jež se stane součástí paměti lidstva.

V roce 1938, kdy si Helga začala deník psát, jí bylo devět let. Spolu s rodiči prožívala první příkoří, kterých se Židé v protektorátu dočkali, a jen bezmocně přihlížela postupným deportacím svých kamarádů, spolužáků i příbuzných. Roku 1941 se Weissovi dostali do Terezína, kde žili společně až do otcovy deportace do Osvětimi v roce 1944. Dva dny po jeho nuceném odjezdu byly do transportu zařazeny i Helga s matkou. Školní sešit, do kterého Helga po celé ty roky tužkou zapisovala děsivý vývoj událostí i své pocity, zazdil její strýc do jedné z terezínských zdí. Helžin tatínek byl v Osvětimi zavražděn, ale Helga i její maminka jako zázrakem přežily pobyt v Osvětimi, Freibergu a Mauthausenu i náročnou cestu zpátky domů do Prahy. Helze je patnáct a půl, když do deníku dopisuje své zážitky od odjezdu z Terezína.

Je jednou z mála Židů, kteří se do Prahy vrátili a i po válce ve městě zůstali. Autentický deník Helgy Weissové (provdané Hoškové) doprovází ilustrace, na nichž malá Helga zachytila svou touhu po normálním životě, pospolitost lidí žijících v Terezíně, snahu dospělých děti i v tak složitých podmínkách vzdělávat i každodenní podobu života v ghettu. V knize najdete také několik stránek přetištěných ze sešitu, který její příběh uchoval, a rodinných fotografií. 

Počet stran: 204

Formát knihy: 160x230

Vazba: pevná s přebalem

EAN: 9788072179657

ISBN: 978-80-7217-965-7

Datum vydání: 3.10.2012

Datum dotisku: 9.11.2018

Recenze

Svědectví dívky, která přežila holocaust
reportáž v pořadu Události České televize

Příběh dívky, která přežila holocaust
článek Lea Pavláta na webu Českého rozhlasu

Maluj, co vidíš v terezínském ghettu
reportáž Pavly Sedliské na webu České televize

„Nesmíme zapomenout," říká Helga Hošková-Weissová, která přežila čtyři koncentrační tábory
rozhovor Daniela Stacha s Helgou Hoškovou-Weissovou v pořadu Hyde Park Civilizace v České televizi